Jump to content

Eliza Taylor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eliza Jane Taylor-Cotter Morley (lindur më 24 tetor 1989), e njohur profesionalisht si Eliza Taylor, është një aktore australiane. Ajo njihet më së shumti për rolet e saj si Janae Timmins në serialin australian Neighbours (2005–08) dhe Clarke Griffin në serialin dramatik të CW The 100 (2014-prezent).

Eliza Taylor
U lind në
Melbourne, Victoria, Australi
ProfesioniAktore

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eliza ka lindur në Melbourne dhe ka dy motra dhe një vëlla. Nëna e saj është një autore dhe një dizajnere grafike dhe njerku i saj ishte një komedian. Babai i saj biologjik dikur zotëronte kafene rreth Melbourne. Taylor dëshironte të ishte një biologe detare kur të rritet.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 qershor 2019, Taylor pranoi në Twitter se ajo dhe bashkaktori i The 100 Bob Morley ishin martuar.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2009 The Laundromat Amy Film i shkurtër
2012 6 Plots Amy Challis
2012 Planes Maria Film i shkurtër
2013 Patrick Nurse Panicale
2013 Natural Woman Film i shkurtër
2014 The November Man Sarah
2017 Thumper Kat Carter
2017 Christmas Inheritance Ellen Langford

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 Pirate Islands Sarah Redding 26 episode
2003 Neighbours Jacinta Martin 2 episode
2003–2004 The Sleepover Club Rosie Cartwright 26 episode
2004 Blue Heelers Tatum O'Hara Episodi: "Cast the First Stone"
2005–2008 Neighbours Janae Timmins 166 episode
2006 Blue Water High Heidi Lee Episodi #35
2008 Rush Madison Episodi: "Get Lucky"
2009 Packed to the Rafters Kerry Episodi: "Losing the Touch"
2009 All Saints Carly Spalding Episodi: "The Two of Us"
2010 City Homicide Melissa Standish Episodi: "Last Seen"
2010 Winners & Losers Bridget Gross Episodi: "Pilot"
2012 Howzat! Kerry Packer's War Rhonda 1 episod
2013 Mr & Mrs Murder Sarah Episodi: "Little Boxes"
2013 Nikita Reporter Episodi: "Wanted"
2014–2020 The 100 Clarke Griffin 80 episode
2019 Josephine Lightbourne VIII 7 episode

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref(s)
2007–2008 Borëbardha Snow White Weymouth Pavilion, England [1]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Nominuar për Rezultati Ref.
2007 Inside Soap Awards Aktorja më e mirë Neighbours Kandidat/e [2]
All About Soap Awards Wedding Shock (shared with Kyal Marsh) Neighbours Kandidat/e [nevojitet citimi]
2008 Inside Soap Awards Femra më seksi Neighbours Kandidat/e [3]
2015 Teen Choice Awards Choice TV Actress: Sci-Fi/Fantasy The 100 Kandidat/e [4]
2016 Teen Choice Awards Choice TV Actress: Sci-Fi/Fantasy The 100 Kandidat/e [5]
Teen Choice Awards Choice TV: Chemistry (shared with Bob Morley) The 100 Kandidat/e [6]
2017 Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress The 100 Kandidat/e [7]
2018 Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress The 100 Kandidat/e [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Neighbours: The Perfect Blend | Interview: Eliza Taylor-Cotter". perfectblend.net. Marrë më 1 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Inside Soap Awards 2007: The Nominations". Digital Spy. 3 korrik 2007. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2011. Marrë më 15 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Inside Soap Awards 2008 – Nominations". MSN TV Blog: A Slice of Soap. 16 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List". Variety. 16 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Fox. "First Wave of "Teen Choice 2016" Nominees Announced and #1 Voted Surfboard Revealed". Press release. Archived from the original on 1 nëntor 2016. https://web.archive.org/web/20161101204958/http://www.teenchoice.com/article/first-wave-of-%E2%80%9Cteen-choice-2016%E2%80%9D-nominees-announced-and-1-voted-surfboard-revealed. Retrieved 15 janar 2020. 
  6. ^ "Vote Now for Wave 2 Teen Choice Nominees!". Teen Choice Awards. Fox. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2016. Marrë më 15 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Ceron, Ella. "The Pretty Little Liars Were ALL Nominated for the Same EXACT Award". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2017.
  8. ^ Johnson, Zach (12 gusht 2018). "Teen Choice Awards 2018 Winners: The Complete List". E! Online (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-07-16.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]