The 100

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The 100 (serial televiziv))
The 100
GjiniaDramë
Aksion
Fantastiko-shkencore
Zhvilluar ngaJason Rothenberg
LuajnëEliza Taylor
Paige Turco
Thomas McDonell
Eli Goree
Marie Avgeropoulos
Bob Morley
Kelly Hu
Christopher Larkin
Devon Bostick
Isaiah Washington
Henry Ian Cusick
Lindsey Morgan
Ricky Whittle
Richard Harmon
Zach McGowan
Tasya Teles
Shannon Kook
KompozitoriEvan Frankfort

Marc Dauer Liz Phair

Tree Adams
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve7
Nr. i episodeve100
Prodhimi
Prodhuesi kryesorJason Rothenberg

Leslie Morgenstein Matt Miller Gina Girolamo Bharat Nalluri Elizabeth Craft Sarah Fain Cheryl Dolans Dean White

Kim Shumway
ProdhuesiJae Marchant

Tim Scanlan Aaron Ginsburg Wade McIntyre T.J. Brady Rasheed Newson Kira Snyder Kim Shumway Heidi Cole McAdams Miranda Kwok Alyssa Clark

Georgia Lee
Kohëzgjatja39-42
Transmetimi
Transmetimi i parë19 mars 2014
Transmetimi origjinalakoma
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The 100 (shqiptuar: The Hundred[1]; shqip: Njëqindëshi) është një serial televiziv amerikan i zhanrit dramë fantastiko-shkencore post-apokaliptike që dha premierën më 19 mars 2014, në The CW. Seriali, i zhvilluar nga Jason Rothenberg, bazohet në serinë e romaneve me të njëjtin titull nga Kass Morgan.[2]

Seriali bën fjalë për një grup të të mbijetuarve pas apokaliptik, kryesisht një grup adoleshentësh kriminelë, duke përfshirë Clarke Griffin (Eliza Taylor), Finn Collins (Thomas McDonell), Bellamy Blake (Bob Morley), Octavia Blake (Marie Avgeropoulos), Jasper Jordan (Devon Bostick), Monty Green (Christopher Larkin), Raven Reyes (Lindsey Morgan), John Murphy (Richard Harmon), dhe Wells Jaha (Eli Goree). Ata janë ndër njerëzit e parë nga një anije hapësinore, Arka, që u kthyen në Tokë pas një apokalipsi shkatërrues bërthamor . Personazhet e tjera kryesore përfshijnë Dr. Abby Griffin (Paige Turco), nëna e Clarke; Marcus Kane (Henry Ian Cusick), anëtar i këshillit në Arkë ; dhe Thelonious Jaha (Isaiah Washington), Kancelari i Arkës dhe babai i Wells.

Në prill të vitit 2019, u lajmërua për një sezon të shtatë, i cili do të përbëhet nga 16 episode. Në gusht të vitit 2019, u njoftua se seriali do të përfundojë me sezonin e shtatë.[3]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Premiera e The 100 u prezantua më 19 mars 2014. Më 8 maj 2014, CW rinovoi 100 për një sezon të dytë, i cili u dha premierën më 22 tetor 2014.[4][5] Më 11 janar 2015, CW rinovoi serinë për një sezon të tretë, i cili e dha premierën më 21 janar 2016.[6][7] Më 12 Mars 2016, The 100 u rinovua për një sezon të katërt me 13 episode, të cilat u shfaqën premierë më 1 shkurt 2017.[8][9][10] Më 10 mars 2017, CW rinovoi serinë për një sezon të pestë, i cili e dha premierën më 24 prill 2018.[11][12] Më 9 maj 2018, seriali u rinovua për një sezon të gjashtë, i cili u shfaq premierë më 30 prill 2019.[13][14] Më 24 prill 2019, CW rinovoi serinë për një sezon të shtatë, që do të përbëhet nga 16 episode.[15][16] Në gusht të vitit 2019, u njoftua se sezoni i shtatë do të jetë sezoni i fundit, duke përfunduar shfaqjen me një total prej 100 episodesh në të gjitha shtatë sezonet.[17] List of The 100 episodes

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

num_seasons Episodet DVD Blu-rreze Features
Rajoni 1 Rajoni 2 Rajoni 4 Rajoni A Qarku B
1 13 23 shtator 2014 [18] 29 shtator 2014 [19] 3 dhjetor 2014 [20] 23 shtator 2014 [21] 3 dhjetor 2014 [22]
 • Krijimi i botës së 100
 • Komenti i " Ne jemi Grounders, Pjesa 2 "
2 16 13 tetor 2015 [23] 12 tetor 2015 [24] 14 tetor 2015 [25] 13 tetor 2015 [26] 14 tetor 2015
 • 100: Zhbllokimi i Malit
 • 100 tiparet Pre-Viz Stunts shfaqin
3 16 19 korrik 2016 [27] 26 shtator 2016 [28] 28 shtator 2016 [29] 19 korrik 2016 28 shtator 2016
 • Një fitore e shkurtër e jetuar: Zhbllokimi i finales së sezonit 3
 • Arkadia: Nga Mbetjet në Shpëtimin
 • Kombi i Akullit: Brutal dhe i ashpër
 • Wanheda: Udhëtimi i Clarke
 • Polis: Kryeqyteti i Grounders
 • Sezoni 100 Pre-Viz Stunts 3
4 13 19 korrik 2017 [30] 24 korrik 2017 [31] 4 tetor 2017 [32] 18 korrik 2017 [33] 4 tetor 2017 [34]
 • Skena të fshira, nga ato të çuditshme deri tek udhëheqësit, krijimin e një bote pas apokaliptike
 • 100: Udhëtimi i Jasper
 • Testuar Beteja: 100 Stunët 4 Stunts, Gag Reel
 • Paneli 100-2016 Komik-Con
5 13 9 tetor 2018 [35] 8 tetor 2018 [36] 10 tetor 2018 [37]

10 tetor 2018

 • Shëlbimi dhe rilindja
 • Paneli WonderCon 2018
 • Veg Reel
6 13

25 nëntor 2019 [38]

data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | TBA 27 nëntor 2019 [40]
 • 100 Sezoni 6: Pikat kryesore nga 2019 WonderCon

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë paraardhëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2019, u konfirmua që Rothenberg po zhvillonte një seri paraardhëse The 100 për The CW. Është raportuar se ishte porositur një episod pilot i prapavijës, i cili do të transmetohet si një episod i sezonit të shtatë dhe të fundit të 100. Seria e paraardhëse është vendosur të tregojë ngjarjet 97 vjet para serialit origjinal, duke filluar me apokalipsin bërthamor që fshiu pothuajse tërë jetën në Tokë.[41]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ellis, Kate. "Dangerous planet Earth: The CW's new sci-fi drama 'The 100' premieres" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2014. Marrë më 21 prill 2014.
 2. ^ "100, THE (CW)". The Futon Critic (në anglisht). Marrë më 10 maj 2013.
 3. ^ Dwilson, Stephanie Dube (2019-08-06). "'The 100' Season 7: Renewal & Return Rumors, Filming Details & More". Heavy.com (në anglisht). Marrë më 2019-08-18.
 4. ^ Slezak, Michael (8 maj 2014). "Carrie Diaries, Tomorrow People and One More Cancelled, Three Others Renewed by The CW". TV Line (në anglisht). Marrë më 8 maj 2014.
 5. ^ Bibel, Sara (25 qershor 2014). "The CW Announces Fall Premiere Dates; 'The Vampire Diaries' Returns October 2,'The Flash' & 'Supernatural' Premiere October 7". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 26 qershor 2014.
 6. ^ Lesley Goldberg. "CW Renews 'Arrow,' 'Flash,' 'Supernatural,' 'Vampire Diaries,' 'Originals,' More". The Hollywood Reporter (në anglisht).
 7. ^ Porter, Rick (23 nëntor 2015). "'The 100' and 'Legends of Tomorrow' bump 'Vampire Diaries' and 'Originals' to Friday in January". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2016. Marrë më 23 nëntor 2015.
 8. ^ Porter, Rick (11 mars 2016). "'The Flash', 'The 100' and even 'Crazy Ex-Girlfriend' renewed: All 11 CW series picked up for 2016–17". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2016. Marrë më 7 janar 2020.
 9. ^ Mitovitch, Matt Webb (11 gusht 2016). "CW Boss on Fifth Superhero Night, Supergirl Predictions, Episode Counts, Little Women Status and More". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 11 gusht 2016.
 10. ^ Abrams, Natalie (16 nëntor 2016). "CW sets Riverdale premiere date; Supernatural, Legends of Tomorrow moving timeslots". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2016. Marrë më 17 nëntor 2016.
 11. ^ Andreeva, Nellie (10 mars 2017). "'The 100' Renewed For Season 5 By CW". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2017. Marrë më 10 mars 2017.
 12. ^ Andreeva, Nellie (7 janar 2018). "The CW Sets 'Life Sentence', 'iZombie', 'The 100' & 'The Originals' Premiere Dates, Moves 'Dynasty' To Friday – TCA". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 8 janar 2018.
 13. ^ Turchiano, Danielle (7 maj 2018). "'The 100' Renewed for Season 6 by CW". Variety (në anglisht). Marrë më 8 maj 2018.
 14. ^ Mitovich, Matt Webb (10 janar 2019). "CW Sets Dates for The 100 Season 6, Legends' Return and Arrow's Move". TVLine (në anglisht). Marrë më 10 janar 2019.
 15. ^ Andreeva, Nellie (24 prill 2019). "'All American', 'In The Dark', 'Roswell, New Mexico', 'The 100' Renewed; The CW To Bring Back Record 14 Series Next Season". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 24 prill 2019.
 16. ^ MacDonald, Lindsay (4 gusht 2019). "The 100 Will End After Season 7". TV Guide (në anglisht). Marrë më 4 gusht 2019.
 17. ^ https://twitter.com/jrothenbergtv/status/1158048665929277440
 18. ^ "The 100: Season 1". Amazon.com. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "The 100 – Season 1 [DVD] [2014]". Amazon.com. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "100, The – Season 1". JBHifi. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2014. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "The 100: Season 1". Amazon.com. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2016. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "100, The – Season 1". JBHifi.com.au. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2014. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "The 100: Season 2". Amazon.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "The 100: Season 2 [DVD] [2014]". Amazon.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "100, The – Season 2". JBHifi.com.au. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2015. Marrë më 12 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "The 100: Season 2". Amazon.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "The 100 – Formal Warner Press Release Confirms In-Store DVDs, Announces 'Archive' Blu-rays!". TVShowsOnDVD. 9 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2016. Marrë më 10 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "The 100 – Season 3 [DVD]". Amazon. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2016. Marrë më 10 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "100, The – Season 3". JBHifi.com.au. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 9 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "The 100 – Season 4". Amazon.com. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "The 100 – S4 [DVD]". Amazon.co.uk. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "100, The Season 4 3 DVD". JBHifi.com.au. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "The 100 – The Complete Fourth Season". Amazon.com. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "100, The : Season 4 – DVD Warehouse". DVD Warehouse. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2018. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "100, The: S5 (DVD)". Amazon.com. Marrë më 25 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "The 100: Season 5". Amazon.com. Marrë më 25 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "100, The - Season 5". www.jbhifi.com.au. Marrë më 2019-02-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "The 100 Season 6 [2019]". Amazon.co.uk. Marrë më 6 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "100, The - Season 6". JB H-F-. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "100, The - Season 6". JB Hi-Fi. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Andreeva, Nellie (24 tetor 2019). "The 100 Prequel From Jason Rothenberg In Works At the CW With Backdoor Pilot Order". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2019.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]