Jump to content

Emir Kujoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emir Kujoviq
Të dhënat vetjake
Datëlindja22 qershor 1988
VendlindjaBellopoja, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.94 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fortuna Düsseldorf
Numri21
Karriera me të rinjtë
Klippans FF
Landskrona BoIS
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006Landskrona BoIS3(0)
2007–2010Halmstads BK75(14)
2007Falkenbergs FF (huazim)24(6)
2011–2013Kayserispor34(12)
2013Elazığspor (huazim)3(0)
2013–2016IFK Norrköping59(38)
2016–2017Gent1(0)
2017–Fortuna Düsseldorf8(1)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Suedia U-214(0)
2016Suedia5(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23 September 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 6 September 2016

Emir Kujoviq (Cirilik: Емир Кујовић; lindi më 22 qershor 1988) është futbollistë suedezë me prejardhje boshnjake i cili luan për klubin gjerman Fortuna Düsseldorf. Ai është vëllau i vogël i Ajsel Kujoviq, i cili është poashtu futbollistë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halmstads BK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kujoviq filloi karrierën e tij në Superettan dhe Landskrona BoIS. Në vitin 2007 ai u bashkua me Halmstads BK por u huazua drejtpërdrejt në Falkenbergs FF për një vit.[2] Në vitin 2008 ai u kthye në Halmstads BK dhe debutoi në ndeshjen e parë të sezonit kundër Gefle IF (1-0) si zëvendësim.

Gjatë qëndrimit të tij në Halmstads BK, ai luajti së bashku me Ajsel Kujoviq, i cili përfaqësoi klubin mes vitit 2006-2009.

Kayserispor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kujoviq nënshkroi për klubin turk Kayserispor në tetor 2010 për një marrëveshje katër vjeçare duke filluar në janarin e vitit 2011.[3] Më 5 janar 2011, ai shënoi golin e parë për Kayserispor kundër Ankaragücü. Në vitin 2013, ai u huazua në Elazığspor, kur luajti vetëm tre ndeshje.[4]

IFK Norrköping[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 gusht 2013, Kujoviq nënshkroi një kontratë tre vite e gjysmë me IFK Norrköping ku ai u ribashkua me ish-trajnerin e Halmstads BK Janne Andersson.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kujoviq debutoi për Suedinë U-21 më 27 mars 2009 kundër Belgjikës. Ai u thirr në skuadrën e lartë të Suedisë për t'u përballur me Danimarkën për ndeshjen e UEFA Euro 2016 në nëntor 2015.[5] Emir Kujovic ishte një lojtar skuadre për Suedinë në Euro 2016.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Möller, Lars (24 nëntor 2014). "Fotbollsbröder öppnar servering". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Lillebror Kujovic till HBK". Hallandsposten.se. 2 shkurt 2007. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 29 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://fanatik.ekolay.net/Kayseriye-dev-golcu_3_Detail_250_199993.htm
  4. ^ "KLART: Emir Kujovic till Elazigspor". fotbolltransfers.com. 31 janar 2013. Marrë më 5 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sweden call up striker Kujovic for playoff against Denmark". uk.reuters.com. 6 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ https://www.svt.se/sport/fotboll/dubbla-positiva-besked-for-kujovic