Emmy Rossum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emmy Rossum
Lindi më 12 shtator 1986
Vendlindja New York, SHBA
Profesioni aktore, këngëtare


Emmy Rossum lindi më 12 shtator 1986New York si Emmanuelle Grey Rossum. Ajo është aktore dhe këngtare nga ShBA-të.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ishte kandidate për çmimin Golden Globe në vitin 2004 në kategorin protagonistja më e mirë në rol muzikor ose komedi. Emmy Rossum u kandidua me rolin në filmin The Phantom of the Opera.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.