Emre Mor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emre Mor
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEmre Mor
Datëlindja (1997-07-24) 24 korrik 1997 (26 vjeç)
VendlindjaBrønshøj, Danimarkë
Gjatësia1.69 m (5 ft 7 in)[1]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Celta
Numri7
Karriera me të rinjtë
2001–2006Brønshøj BK
2006–2015Lyngby BK
2015Nordsjælland
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–2016Nordsjælland13(2)
2016–2017Borussia Dortmund12(1)
2017–Celta30(1)
Karriera ndërkombëtare
2013–2014Danimarka U1710(2)
2014–2015Danimarka U1812(1)
2015Danimarka9(2)
2016Turqia U211(0)
2016–Turqia15(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Emre Mor (lindi më 24 korrik 1997) është futbollist turk i cili luan për klubin gjerman Borussia Dortmund si mesfushor anësor. Ai poashtu luan edhe në kombëtaren turke.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emre Mor lindi dhe u rrit në Brønshøj, lagje në Kopenhagë. Babai i tij është turk, ndërsa nëna e tij është maqedonase.[2][3][4] Ai është përkrahës i klubit Galatasaray.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 16 vjeçare në dhjetor 2013, Emre ishte në stërvitje me AS Saint-Étienne por nuk morri kontratë.[6]

Emre luajti në Lyngby në nivelet U17 dhe U19 para se të lëshohet nga klubi në janar 2015.[7] Mesazhi i klubit ishte "Përfundimi është se talenti nuk mund të shpengohet në Lyngby Boldklub".[7]

FC Nordsjælland[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2015, u konfirmua se Emre shënoi kontratë me FC Nordsjælland.[8] Qëllimi ishte që Emre të luaj për U19.

Emre luajti për herë të parë kundër Randers FCSuperligën Daneze. Emre e zëvendësoi Guðmundur Þórarinsson në minutën e 84. Në ndeshjen e ligës tjetër pas debutimit të tij, Emre ishte në formacionin e fillimit kundër Brøndby IF.[9] Performanca e Emres i dha atij një kontratë të ri dhe një vend në skuadrën e parë duke filuar në janar 2016.[10]

Borussia Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borussia Dortmund konfirmoi që lojtari Emre shënoi kontratë më 7 qershor 2016[11] dhe njoftoi se kontrata është pesë vjeçare.[12] Që nga atëhere ai luan rregullisht në Bundesliga dhe UEFA Liga e Kampionëve për Borussia Dortmund, shpesh luan si zëvendësues në krahun e djathtë ose si mesfushor sulmues.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka përfaqësuar Danimarkën në skuadrat U17, U18 dhe U19. Sidoqoftë, në vitin 2016 ai ndryshoi aleancën në Federata Turke e Futbollit, me babain e tij duke nënshkruar letrat e Emres për nështetësi prej burgut,[13] dhe u thirr në skuadrë U21 në kualifikimin e Kampionatit Evropian U21 në vitin 2017 kundër Sllovakisë U21.[14]

Ai luajti për herë të parë për Turqinë kundër Mali të ZiAntalia në maj 2016. Ai luajti në skuadrën profesioniste turkeUEFA Euro 2016, duke u bë lojtari më i ri në turne[15][16] dhe doli për ta zëvendësuar Cenk Tosun në lojën kundër Kroacisë. Ai luajti në ndeshjen e fundit kundër Republikës Çeke dhe bëri një asistim Burak Yılmaz për të shënuar golë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2017. Marrë më 6 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ Borussia Dortmund sign Emre Mor as Turkish teenager snubs Liverpool
 3. ^ Borussia Dortmund sign Emre Mor for £5m... but who is the talented Turkish teenager?
 4. ^ Jesper Helmin (2016-02-11). "Emre Mor vælger tyrkisk landshold". bold.dk. bold.dk Danmark ApS/Sport Publish OÜ. Marrë më 2017-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Teen Emre Mor a great Euro 2016 hope and sign of Turkey's future tide turning | The National". Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2016. Marrë më 2016-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "St. Etienne tester ung Lyngby-duo". bold.dk. 12 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Lyngby ophæver kontrakten med Emre Mor". Lyngby Boldklub. janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 29 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Stortalent bekræfter: Jeg skifter til FC Nordsjælland". Tipsbladet. 31 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Nordsjælland vs. Brøndby 0 - 2". Scoresway. 6 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "FC Nordsjælland forlænger med Emre Mor". bold.dk. 7 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Borussia Dortmund: Emre Mor becomes fourth summer signing". BBC News. 7 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Borussia Dortmund sign Emre Mor". Borussia Dortmund. 7 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Teen Emre Mor a great Euro 2016 hope and sign of Turkey's future tide turning | The National". Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2016. Marrë më 2016-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Turkish Football Federation
 15. ^ "UEFA EURO 2016". UEFA. Marrë më 12 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ James Benson (7 qershor 2016). "Liverpool boss Jurgen Klopp battles Dortmund for wonderkid set to appear at Euro 2016". Express. Marrë më 7 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)