Jump to content

Erik Erikson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Erik Homburger Erikson (lindur Erik Salomonsen ; 15 qershor 1902 - 12 maj 1994) ishte një psikolog zhvillimi dhe psikoanalist gjermano-amerikan i njohur për teorinë e tij mbi zhvillimin psikologjik të qenieve njerëzore. Ai shpiku frazën krizë identiteti .

Pavarësisht se i mungonte një diplomë universitare, Erikson shërbeu si profesor në institucione të shquara, duke përfshirë Harvard, Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, [1] dhe Yale. Një rishikim i anketës së Psikologjisë së Përgjithshme, botuar në 2002, e rendit Erikson si psikologun e 12-të më të shquar të shekullit të 20-të. [2]

Erik Erikson ka lindur në Frankfurt, Gjermani. Babai i vërtetë i Eriksson, me origjinë daneze, la nënën e tij Karla para se ai të lindte. Nëna e Karlës, me origjinë hebreje, e rriti atë në mënyrë të pavarur për tre vitet e para. Më pas ajo u martua me doktor Theodor Homberger dhe u transferua në Karlsruhe në Gjermaninë jugore. Nëna dhe njerku i mbajtën sekret detajet e lindjes së tij për shumë vite. Në shkollën fillore, ai u tall për pamjen e tij nordike, dhe në shkollë të mesme për origjinën e tij hebreje. Biografët e tij besojnë se pikërisht kjo është arsyeja e interesimit të tij për krizën e identitetit.

Pas mbarimit të shkollës së mesme, ai vazhdoi shkollimin në Vjenë me Anna Freud . Pas përfundimit të trajnimit të tij psikoanalitik, ai mori një certifikatë nga Shoqëria Psikoanalitike Vjeneze . Në atë kohë ai u takua me Joan Serson, me të cilën kishte tre fëmijë.

Pasi nazistët erdhën në pushtet, ai u largua nga Vjena dhe shkoi në Kopenhagë dhe më pas në Boston . Në SHBA , ku iu ofrua një pozicion në Shkollën Mjekësore të Harvardit, ai filloi një praktikë private psikoanalitike.

Më vonë dha mësim në Yale dhe në Universitetin e Kalifornisë . Pasi mori nënshtetësinë amerikane, ai zyrtarisht ndryshoi emrin e tij në Eric Erickson. Në librat e tij, ai shkroi për ndikimin e kulturës në personalitet dhe analizoi figura historike, duke përfshirë Maxim Gorky , Adolf Hitler dhe të tjerë. Ai mori çmimin Pulitzer për librin E vërteta e Gandit . Në vitin 1950 . ai u largua nga Universiteti i Kalifornisë. Ai i kaloi njëzet vitet e ardhshme në një klinikë në Massachusetts dhe në Harvard. Pas daljes në pension iu përkushtua shkrimit. Ai vdiq në gjumë në moshën 92-vjeçare. [3] [1] [4] [1] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [5]

 • Childhood and Society (1950)
 • Young Man Luther: A Study in Psychoanalysis and History (1958)
 • Insight and Responsibility (1966)[11]
 • Identity: Youth and Crisis (1968)[12]
 • Gandhi's Truth: On the Origins of Militant Nonviolence (1969)[13]
 • Life History and the Historical Moment (1975)[14]
 • Toys and Reasons: Stages in the Ritualization of Experience (1977)[15]
 • Adulthood (edited book, 1978)[16]
 • Vital Involvement in Old Age (with J. M. Erikson and H. Kivnick, 1986)[17]
 • Erikson, Erik H.; Erikson, Joan M. (1997). The Life Cycle Completed (në anglisht) (bot. extended). New York: W. W. Norton & Company (publikuar 1998). ISBN 978-0-393-34743-2.
 1. ^ a b c "Erik Erikson". Encyclopedia. 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Haggbloom et al. 2002.
 3. ^ Friedman 2000.
 4. ^ "Erik H. Erikson". Sweet Briar, Virginia: Sweet Briar College. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Hoare 2002.
 6. ^ Stevens 1983.
 7. ^ Stevens 2008.
 8. ^ Schlein, Stephen, red. (2009). "Stephen Schlein Erik Erikson Papers". Cambridge: Harvard University. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2014. Marrë më 11 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Thomas, Robert McG. Jr. (8 gusht 1997). "Joan Erikson Is Dead at 95; Shaped Thought on Life Cycles". The New York Times. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Olsen, Rodney D.; Friedman, Lawrence J. (dhjetor 2000). "Identity's Architect: A Biography of Erik H. Erikson". The Journal of American History. 87 (3): 1112. doi:10.2307/2675414. ISSN 0021-8723. JSTOR 2675414. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Erikson, Erik H. (1994). Insight and responsibility : lectures on the ethical implications of psychoanalytic insight (bot. Norton pbk.). New York: W.W. Norton. ISBN 0-393-31214-3. OCLC 31741383. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kemph, John P. (1969). "Erik H. Erikson. Identity, youth and crisis. New York: W. W. Norton Company, 1968". Behavioral Science (në anglisht). 14 (2): 154–159. doi:10.1002/bs.3830140209. ISSN 1099-1743.
 13. ^ H., Erikson, Erik (1969). Gandhi's Truth : on the Origins of Militant Nonviolence. Norton. OCLC 868769096. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 14. ^ Erikson, Erik H. (1975). Life history and the historical moment (bot. First). New York: Norton. ISBN 0-393-01103-8. OCLC 1055523. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Erikson, Erik H. (1978). Toys and reasons: stages in the ritualization of experience. Boyars. ISBN 0-7145-2629-0. OCLC 315744364. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Erik H. Erikson (1978). Adulthood: essays (bot. 1st). New York: Norton. ISBN 0-393-01165-8. OCLC 3414835. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Erikson, Erik H.; Joan M. Erikson; Helen Q. Kivnick (1986). Vital involvement in old age (bot. 1st). New York: Norton. ISBN 0-393-02359-1. OCLC 13821644. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)