Erkki Tuomioja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Erkki Tuomioja
ErkkiTuomiojaHeureka2015Ulko&turvallisuuspoliittinenpaneeli 08.JPG
Ministër i Punëve të Jashtme
22 qershor 201128 maj 2015
Paraardhësi: Alexander Stub
Pasardhësi: Timo Soini
Ministër i Tregtisë dhe Industrisë
15 prill 199925 shkurt 2000
Paraardhësi: Antti Kalliomäki
Pasardhësi: Sinikka Mönkäre
Të dhënat personale
Lindi më: 1 korrik 1946
Lindi në: Helsink, Finlandë
Partia politike: Partia Demokratike Sociale
Bashkëshortja Marja Helena Rajala
Feja: Ateist[1]

Erkki Sakari Tuomioja (lindi më 1 korrik 1946) ështq politikanë finlandezë dhe anëtar i parlamentit finlandezë. Nga viti 2000 deri më 2007 dhe nga viti 2011 deri më 2015, ai ishte Ministër i Punëve të Jashtme. Ai ka qenë President i Këshillit Nordik në vitin 2008.[2] Tuomijoa lindi në një familje të politikanëve. Babai i tij Sakari Tuomijoa ishte politikanë liberal dhe diplomatë. Gjyshja e tij Hella Wuolijoki ishte aktiviste socialiste. Tuomijoa flet pesë gjuhë; anglishten, suedishten, frëngjishten, gjermanishten dhe estonishten.[3]

Tuomijoa ka qenë anëtarë i parlamentit finlandezë 1970-1979 dhe është që nga viti 1991. Më parë, Tuomijoa ka qenë Ministër i Tregtisë dhe Industrisë 1999-2000 dhe u bë Ministër për Punë të Jashtme pasi Tarja Halonen u zgjodh si Presidente e Finlandës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tuomas Manninen (4 janar 2008). "Ateisti Erkki Tuomioja: Teologit ulos yliopistosta! - Ilta-Sanomat". Iltasanomat. Marrë më 2012-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nordisk Råds tidligere præsidenter — Nordisk samarbeid" (në norvegjisht). Norden. Marrë më 2012-09-12.
  3. ^ "Tuomioja.org, henkilötiedot". Erkki Tuomioja. Marrë më 2015-02-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]