Escroux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eskruj
Komunë
Stema Eskruj
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiTarn
QarkuCastres
KantoniLes Hautes Terres d'Oc
NdërkomunalitetMonts de Lacaune et Montagne du Haut Languedoc
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Marie José Brousse[1]
Sipërfaqja
1
10.240 km2 (3.954 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
44
 • Dendësia43/km2 (11/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
81085 /81530
Lartësia570–906 m (1,870–2,972 ft)
(avg. 730 m or 2,400 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Escroux ( shqiptimi frëngjisht: [ɛskʁu] ; Ocitanisht: La Capèla d'Escrós ; Shqip: Eskruji) është një komunëdepartamentin Tarn dhe rajonin OcitaniaFrancës jugore.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.