Jump to content

Espira-de-l'Agly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Espiragël
Espirà de l'Aglí
Komunë
Bashkia e Espiraglit
Bashkia e Espiraglit
Stema Espiragël
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPerpignan
KantoniLa Vallée de l'Agly
NdërkomunalitetPerpignan Méditerranée Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Philippe Fourcade[1]
Sipërfaqja
1
26.770 km2 (10.336 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.489
 • Dendësia130/km2 (340/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66069 /66600
Lartësia26–458 m (85–1,503 ft)
(avg. 36 m or 118 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Espira-de-l'Agly (Katalanisht: Espirà de l'Aglí ; Shqip: Espiragli) është një komunëdepartamentin Pyrénées-OrientalesFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Espiragli ndodhet në kantonin La Vallée de l'Agly dhe në rrethin e Perpignan . Espiragli ndodhet afërsisht 12 km jashtë Përpinjanit.

Harta e Espiragli dhe komunave përreth saj

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.685—    
19751.599−5.1%
19821.723+7.8%
19902.196+27.5%
19992.463+12.2%
20072.960+20.2%
20123.304+11.6%
20173.455+4.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.