Eupholidota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eufolidota
Vargu kohor:
lutetian – sot, 48.6–0 Ma
Eoceni i mesëm - Prezent
Manidae.jpg
Pangolinët e gjallë
Eomanis NT.jpg
Restaurimi i
Eomanis waldi
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Eupholidota
Superfamilijet

Eufolidota ("pangolinët e vërtet") është një nënrend i pangolinëve duke përfshirë dy superfamilje: Manoidea ekzant dhe Eomanoidea i zhdukur. [1]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filogjenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni filogjenetik i nënrendit Eufolidota mbrenda rendit Folidota. [1][2]

 Pholidotamorpha 

Palaeanodonta Metacheiromys DB152-2.jpg

 Pholidota 

Euromanis

 ? 

†pholidota sp. (BC 16’08)

Eurotamanduidae

 Eupholidota 
 †Eomanoidea 

Eomanidae

 Manoidea 

Patriomanidae

 ? 

Necromanis

Manidae Pangolin Hardwicke (white background).jpg

 sensu stricto 
 (Pholidota sensu lato) 

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gaudin, Timothy (2009). "The Phylogeny of Living and Extinct Pangolins (Mammalia, Pholidota) and Associated Taxa: A Morphology Based Analysis" (PDF). Journal of Mammalian Evolution. Heidelberg, Germany: Springer Science+Business Media. 16 (4): 235–305. doi:10.1007/s10914-009-9119-9. S2CID 1773698. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kondrashov, Peter; Agadjanian, Alexandre K. (2012). "A nearly complete skeleton of Ernanodon (Mammalia, Palaeanodonta) from Mongolia: morphofunctional analysis". Journal of Vertebrate Paleontology. 32 (5): 983–1001. doi:10.1080/02724634.2012.694319. ISSN 0272-4634. S2CID 86059673. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)