Jump to content

Manidae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Manidae
Vargu kohor: 37.9–0 Ma Late Eocene - Present[1]
Llojet e gjalla të pangolinëve
Statusi i ruajtjes
CITES Appendix I (CITES)[2]
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Familja:
Manidae
Lloji i gjinisë
Manis
Gjinitë

Manidae është e vetmja familje ekzistuese e pangolinëve në superfamiljen Manoidea . [3] Kjo familje përfshin tre gjini ( Manis nga nënfamilja Maninae, Phataginus nga nënfamilja Phatagininae dhe Smutsia nga nënfamilja Smutsiinae), [1]  si dhe pangolini i Fayum të zhdukur .  [4]

Klasifikimi dhe filogjenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e klasifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë llojet e pangolinëve të gjallë ishin caktuar në gjininë Manis deri në fund të viteve 2000, kur kërkimet nxitën ndarjen e pangolinave të mbetura në tre gjini:  Manis, Phataginus dhe Smutsia.[3][5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filogjenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni filogjenetik i familjes Manidae brenda superfamiljes Manoidea.

 Pholidotamorpha 

Palaeanodonta

 Pholidota 

Euromanis

 ? 

†pholidota sp. (BC 16’08)

Eurotamanduidae

 Eupholidota 

Eomanoidea

 Manoidea 

Patriomanidae

 ? 

Necromanis

 Manidae 
 Maninae 
 Manis 
 (Paramanis

Manis culionensis

Manis javanica

Manis paleojavanica

 ? 

Manis lydekkeri

Manis crassicaudata

 ? 

Manis hungarica

Manis pentadactyla

 ? 

manidае sp. (DPC 3972 & DPC 4364)

 Smutsiinae 
 Phatagininae 
 Phataginus 

Phataginus tetradactyla

Phataginus tricuspis

 Smutsiinae 
 Smutsia 

Smutsia gigantea

Smutsia sp. (Olteţ River Valley, Romania)

Smutsia temminckii

 sensu stricto 
 sensu lato 
 sensu stricto 
 (Pholidota sensu lato) 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Philippe Gaubert, Agostinho Antunes, Hao Meng, Lin Miao, Stéphane Peigné, Fabienne Justy, Flobert Njiokou, Sylvain Dufour, Emmanuel Danquah, Jayanthi Alahakoon, Erik Verheyen, William T Stanley, Stephen J O’Brien, Warren E Johnson, Shu-Jin Luo (2018) "The Complete Phylogeny of Pangolins: Scaling Up Resources for the Molecular Tracing of the Most Trafficked Mammals on Earth" Journal of Heredity, Volume 109, Issue 4, Pages 347–359
  2. ^ "The CITES Appendices". Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. CITES. Marrë më 28 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura web2.utc.edu
  4. ^ Daniel Gebo, D. Tab Rasmussen (1985.) "The Earliest Fossil Pangolin (Pholidota: Manidae) from Africa" Journal of Mammalogy 66(3):538
  5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura KondrashovAgadjanian2012

Linqet ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]