Jump to content

Fakulteti i Arteve i Universitetit të Prishtinës (Mitrovicë Veriore)

Coordinates: 42°54′36.3″N 20°50′29.1″E / 42.910083°N 20.841417°E / 42.910083; 20.841417
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fakulteti i Arteve i Universitetit të Prishtinës
Факултет уметности Универзитета у Приштини / Fakultet umetnosti Univerziteta u Prištini
Former name
Akademia e Arteve
Themelimi2973; 49 vjet më parë
DekaniProf. Tomisllav Trifiq
Location,
42°54′36.3″N 20°50′29.1″E / 42.910083°N 20.841417°E / 42.910083; 20.841417
KampusiUrban
GjuhaSerbisht
Faqja zyrtareart.pr.ac.rs

Fakulteti i Arteve të Prishtinës (serbisht: Факултет уметности у Приштини) është fakulteti i arteve i Universitetit të Prishtinës me seli të përkohshme në Zveçan, Kosovë.

Hyrja e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Prishtinës

Fakulteti u themelua në Prishtinë në vitin 1973 si Akademia e Arteve dhe mori emrin e sotëm në vitin 1986. Gjatë Luftës së Kosovës të vitit 1999 u zhvendos, së pari në Varvarin dhe më vonë në Zveçan dhe Mitrovicë, ku është tani. Është pjesë e Universitetit të Prishtinës, i zhvendosur përkohësisht në Mitrovicë.

Diplomat e ofruara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Bachelor i Arteve
  • Mjeshter i Arteve

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]