Faton Toski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna personale


Faton Toski (* 17. shkurt 1987 në Gjilan) është futbollist shqiptaro-gjerman. Për momentin luan për ekipin e VfL Bochum, mban fanellën me numër 32 dhe luan në pozita të ndryshme në mesfushë. Ai poashtu Ka mbrojtur ngjyrat e kombëtares gjermane për grupmoshat deri në 19 vjeç.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari në shpinë mban numrin 20 ka lindur më 17 shkurt 1987Gjilan. Si fëmijë ka ardhur së bashku me familjen e tij në Gjermani dhe iu është bashkëngjitur lojtarëve të rinj të ekipit të ligës së parë Eintracht Frankfurt. I shtyrë nga trajneri gjerman i ekipit të të rinjve U-19, Horst Hrubesch, Toski më 2005 ka marrë shtetësinë gjermane, për të garuar kështu për kombëtaren e të rinjve. Pas pesë ndeshjeve për njëmbëdhjetëshin U-19, më 12 maj 2007 ai ka debutuar si mesfushor i majtë për Eintracht-in kundër Werder Bremen. Gjatë kësaj sezone Faton Toski ka luajtur dhjetë ndeshje dhe ka shënuar dy gola dhe 2 asistime. Duke iu falënderuar mënyrës korrekte të lojës së tij ai gjatë gjithë kësaj kohe ka marrë vetëm një karton të verdhë. Arritjet e lojtarit të ri ia kanë tërhequr vëmendjen edhe trajnerit të kombëtares shqiptare Otto Bariq. Mirëpo Toski't nuk i është lejuar nga FIFA të luaj për kombëtaren shqiptare. Gjatë pushimit të vitit 2007 në Kosovë Fatoni ka kuptuar se fillimisht mbiemri i familjes së tij ka qenë „Toska”. Dhe pa u hamendur vendosi ta vazhdojë traditën e vjetër. Kështu ai pritet të bart fanelën e Eintracht-it ku mbi numrin 32 do të qëndrojë mbiemri „Toska” dhe kështu ndoshta do t`i gëzojë shikuesit herë pas here prapë me gola.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatoni është në proces të përmirësimit të emrin të tij në "Toska". Poashtu, trajneri i kombëtarës së Shqipërisë në futboll, ka shprehur interesim për Fatonin, dhe ai pritet së shpejti të pajiset me pasaportë shqiptare.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]