Jump to content

Festivali Evropian i Korit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Evropian i Korit (dikur Kori Evropian i Vitit) është një konkurs dy vjeçar koral i organizuar nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) dhe Interkultur. Konkurrenca është modeluar sipas Lojërave Botërore të Korit të Interkultur. Është e hapur për transmetuesit që janë anëtarë të EBU-së. Konkursi përurues u zhvillua më 22 korrik 2017, në Riga, Letoni.


Festivali Evropian i Korit
Programimi
Gjuha/ëtAnglisht

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Korit është një ngjarje e re që po fillohet nga EBU, dhe ngjarja e fundit që do të nisë që nga Eurovision Magic Circus Show. Ngjarja përbëhet nga koret jo-profesioniste, të cilët janë anëtarë të EBU-së, me konkursin inaugurues të zhvilluar më 22 korrik 2017, i organizuar nga transmetuesi letonez Latvijas Televīzija (LTV), dhe të përkojë me ceremoninë e mbylljes së Lojërat Evropiane të Korit 2017.[1] Ngjarja u konfirmua zyrtarisht më 30 nëntor 2016 në varësi të një sasie të arsyeshme të interesit nga anëtarët aktivë të Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve.[2] Më 21 Korrik 2017, u njoftua se Kori Evropian i Vitit do të ishte një konkurs dyvjeçar, përveç nëse shifrat e shikimit do të ishin më të larta se sa pritej.[3]

Koncepti i Festivalit Evropian të Korit u diskutua për herë të parë në vitin 2014 si një konkurs i organizuar nga transmetuesi kombëtar letonez, Latvijas Televizija (LTV), dhe rrjeti Arte, pas pritjes pozitive të "Lindur në Riga", një koncert i organizuar nga LTV. LTV iu afrua transmetuesve të shumtë duke përfshirë EBU dhe Interkultur në lidhje me organizimin e një konkursi të ri për të arritur një audiencë më të gjerë.[4]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e korit të EBU-së garojnë për titullin e Korit Evropian të Vitit, me çmime përfshirë një kontratë regjistrimi për korin fitues. Secili kor kryen një ansambël të pashoqëruar prej gjashtë minutash në çdo zhanër dhe gjykohet nga një juri e nivelit të lartë që vendos fituesin.

Pjesëmarrja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrësit në Festivalin e Parë Evropian të Korit

Të listuara janë të gjitha vendet që kanë marrë pjesë ndonjëherë në konkurs krahas vitit në të cilin kanë bërë debutimin e tyre të parë:

Viti Shtetet që kanë bërë hyrjen e parë
2017
2019

Nikoqirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e shpenzimeve të konkursit janë të mbuluara nga sponsorë tregtarë dhe kontribute nga vendet e tjera pjesëmarrëse. Konkursi konsiderohet si një mundësi unike për promovimin e vendit pritës si një destinacion turistik. Tabela më poshtë tregon një listë të qyteteve dhe vendeve që kanë pritur Festivalin Evropian të Korit, një ose më shumë herë. Vendet e ardhshme tregohen në të pjerrëta.

Festivalet Shteti Qyteti Arena Vitet
1 LettlandLetonia Letonia Riga Arena Riga
  • 2017
Suedia Suedia Gothenburg Partille Arena 2019

Fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Data Qyteti nikoqir Pjesëmarrës Fitues Kënga Kori Vendi i dytë Vendi i tretë
2017 22 korrik LettlandLetonia Letonia Riga[5] 9 Sllovenia Sllovenia "Ta na Solbici"
"Adrca"
"Aj, zelena je vsa gora"
Carmen Manet  Uellsi LettlandLetonia Letonia
2019 3 gusht Suedia Suedia Gothenburg[6] 10 Danimarka Danimarka "Viola" Vocal Line LettlandLetonia Letonia Sllovenia Sllovenia

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Granger, Anthony (8 gusht 2016). "EBU to launch "Choir of the Year" contest". eurovoix.com. Eurovoix. Marrë më 9 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Trustram, Matthew. "Choir of the Year 2017". ebu.ch. European Broadcasting Union. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Granger, Anthony (21 korrik 2017). "Eurovision Choir of the Year Scheduled to be a Biennial Contest". eurovoix.com. Marrë më 22 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Granger, Anthony (19 korrik 2017). "Concept for Eurovision Choir of the Year Was First Discussed in 2014". eurovoix.com. Marrë më 21 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "EBU launches Eurovision Choir of the Year". ebu.ch. Marrë më 28 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Eurovision Choir of the Year 2019 to Be Held in Gothenburg". eurovoix.com. Eurovoix. 8 korrik 2018. Marrë më 8 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]