Forcat e Armatosura të Sirisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Siriane Arabe (FAAS) janë forcat ushtarakeRepublikës Arabe të Sirisë. Ato përbëhen nga Ushtria Siriane, nga Forcat Ajrore Siriane, nga Marina Siriane, nga Forcat e Mbrojtjes Ajrore Siriane dhe nga forcat paraushtarake, të tilla si Forcat e Mbrojtjes Kombëtare. Sipas Kushtetutës së Sirisë, Presidenti i Sirisë është Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura. [1] Ministri i Mbrojtjes mban postin e Zëvendës Komandantit të Përgjithshëm të Ushtrisë dhe të Forcave të Armatosura. [2]

Ushtria është një forcë me shërbim të detyrueshëm ushtarak; meshkujt shërbejnë në ushtri në moshën 18 vjeç, por ata përjashtohen nga shërbimi nëse nuk kanë një vëlla që mund të kujdeset për prindërit e tyre. Që nga Lufta Civile Siriane, numri i anëtarëve të regjistruar të ushtrisë siriane kanë rënë me më shumë se gjysmë nga një shifër e para luftës civile prej 325,000 në 150,000 ushtarë në ushtrinë e Sirisë në dhjetor të vitit 2014 për shkak të viktimave, të dezertimeve dhe të shmangies së shërbimit të detyruar, [3] duke arritur midis 178,000 dhe 220,000 ushtarësh në ushtri, [4] përveç 80,000 deri në 100,000 forca të parregullta. Deri në vitin 2023, numri i ushtarëve aktivë në ushtrinë siriane u rrit në 170,000. [5] Gjithashtu në vitin 2023, numri i forcave aktive paraushtarake dhe rezervë në ushtrinë siriane mund të jetë ulur deri në 50,000. [5] [6]

  1. ^ "Syrian Arab Republic: Constitution, 2012". refworld. 26 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "عنوان السيرة الذاتية للعماد علي عبد الله أيوب نائب رئيس مجلس الوزراء- وزير الدفاع" (në arabisht). pministry.gov.sy. Marrë më 2022-01-23.
  3. ^ "Syria increasing efforts to build up military after substantial losses". South China Morning Post. 29 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2014. Marrë më 29 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ Daily Star 23 September 2014
  5. ^ a b James Hackett, International Institute for Strategic Studies, red. (2023). The Military Balance 2023. London. ISBN 978-1-003-40022-6. OCLC 1372013483. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  6. ^ "Syria Military Strength". www.globalfirepower.com. Arkivuar nga origjinali më 2020-05-21. Marrë më 2020-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)