Jump to content

Françeskanët e Rotes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Françeskanët e Rotes është një ish-komunitet fetar françeskan katolik romak dhe lidhet ngushtë me qytetin tregtar të Rotes në Tirolin Austriak, rreth 100 km në perëndim të Insbrukut. Kisha dhe kompleksi konvencional e këtij komuniteti gëzojnë statusin e monumentit të mbrojtur sipas ligjit austriak. Françeskanët e fundit u larguan në fund të 2014-ës, pasi pa një rënie të tyre pas disa dekadash si fillestarë. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelet e vendbanimit françeskan u hodhën më 15 mars 1628 në prani të Archduke Leopold të Austrisë [2] dhe gruas së tij, e lindur Claudia de' Medici. Konteksti politik u sigurua nga lufta kundër Kishës Katolike përballë Reformës Protestante të shekullit të gjashtëmbëdhjetë. Françeskanët morën edhe kishën ngjitur, Shën Ana, për punën e tyre klerike. Kisha përfundoi në vitin 1630. Sidoqoftë, në korrik të vitit1632, ndërtesat pranë dhe kisha u dëmtuan dhe u plaçkitën nga ushtarët suedezë si pjesë e shkatërrimit të lidhur me Luftën Tridhjetëvjeçare.

Në 1703-ën dhe përsëri në 1846-ën, kompleksi i kishës u dogj, por dhe ai u rindërtuan me mbështetjen financiare të komunitetit lokal. Gjatë shekullit të tetëmbëdhjetë, festa ishte shtëpia e një qendre studimi teologjike françeskane. Midis 1775-ës dhe 1782-ës françeskanët siguruan grupe besimtarësh ushtarakë për Kështjellën Ehrenberg. Nga 1820 deri në 1861-ën Rote shërbeu si një komunitet për françeskanët në fillimet e tyre.

Ndryshimi i popullsisë në rajon bëri që kisha françeskane në Rote të rekrutonte shërbëtorët e vet me kohë të plotë në vitin 1945. Për të siguruar një vend për mbledhjet e famullisë, "Paulusheim" u ndërtua midis viteve 1959-1961, pas së cilës, kisha u rinovua në faza të gjata mes viteve 1960. Kambanorja u zëvendësua në vitin 1976 dhe midis 1977-2000-shit Rote strehoi përsëri françeskanë të ring për provincën françeskane Tirol.

Në dekadën e 2-të e shekullit XXI kishin mbetur vetëm 4 françeskanë, që i kushtuan kohë kryesisht punës në spital dhe kujdesit në famulli. Më 8 tetor 2013, u mor një njoftim se Françeskanët e Rotes do të mbylleshin në shtator të 2014-ës. [3]

Kisha françeskane e Shën Anës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha, me dizajn françeskan, është e integruar me ndërtesat e tjera të përreth saj. Kori gotik mbështetet nga nefi barok nën një çati. Kulla është e pozicionuar në anën jugore të korit, pjesërisht e mbivendosur në ndërtesën konvencionale. Ajo ka dritare të harkuara dhe është e mbuluar me një kube në formë qepe karakteristike për kishat në rajon. Nefi dhe kori ndriçohen gjithashtu përmes dritareve me hark të rrumbullakët.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Helmut Mittermayr. "Drei Franziskaner müssen Kloster Reutte verlassen: Die Zeit für die Patres Werner, Lorenz und Markus läuft im September ab. Nicht alle gehen leichten Herzens. Zwei Neue folgen". Tiroler Tageszeitung, Innsbruck. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 14 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Giuseppe Nardi (1 shtator 2014). ""Zeichen der Zeit" – Franziskaner geben Kloster in Reutte auf". Katholisches Info. Marrë më 14 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pater Lorenz Staud (14 nëntor 2013). "Mein Herz schlägt für Reutte!". Offenlegung Bezirksblätter Tirol (meinbezirk.at), Innsbruck. Marrë më 14 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)