Francesco Pigoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francesco Pigoni
Të dhënat personale
Emri i plotëFrancesco Pigoni
Data e lindjes (1986-03-29) 29 Mars 1986 (34 vjeç)
Vendi i lindjesScandiano, Itali
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualI lirë
Karriera në rini
0–2005Bologna
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2008Castellarano
2008–2010Rodengo Saiano
2010–2012Pro Vercelli
2012Savona9(0)
2012–2013KF Tirana7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 maj 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 23 maj 2015

Francesco Pigoni (lindur më 29 mars 1986) është një futbollist italian i cili për herë të fundit ka luajtur me klubin shqiptar KF Tirana.[1][2][3]

Klubi shqiptar nuk i kishte dhënë rrogat e prapambetura pas largimit të tij, duke bërë që në vitin 2015 Pigoni të hapte një proçes gjygjsor në FIFA të cilën e fitoi në mënyrë të sukseshme, duke detyruar Tiranën t'i paguaj 12 mijë .[4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pigoni, lo strano percorso. Dall'Italia all'Albania" [Pigoni, rruga e çudishme. Nga Italia në Shqipëri] (në italisht). Sky Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 22 prill 2015.
  2. ^ "Francesco Pigoni" (në anglisht). Football Database. Marrë më 22 prill 2015.
  3. ^ "Francesco Pigoni" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 22 prill 2015.
  4. ^ "Tirana, tjetër "gjobë" nga FIFA". Panorama Sport. 21 maj 2015. Marrë më 21 maj 2015.
  5. ^ "Pigoni çoi çështjen në Fifa: Prita për muaj të tërë, ja e vërteta e borxhit". Panorama Sport. 22 maj 2015. Marrë më 22 maj 2015.