Francois Vidal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
François Vidal
U lind në(14-07-1832)1832 korrik 14 invalid day
Vdiq25 maj 1911(1911-05-25) (78 vjeç)
Aix-en-Provence, Bouches-du-Rhône, Francë
Vendi i prehjesVarreza e Shën Pjetrit
Emrat e tjerëFrancés Vidal
ProfesioniLibrarist, poet

François Vidal (14 korrik 1832 – 25 maj 1911) ishte një poet dhe aktivist francez provençal .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

François Vidal lindi më 14 korrik 1832. [1] [2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

François Vidal ishte një nga aktivistët e parë provençalë që iu bashkua Félibrige . Ai kishte një njohuri të thellë të gjuhës oksitane dhe ishte redaktori (vendosja e faqeve dhe rishikimi) i Tresor dóu Felibrige të Frederik Mistralit.

Ai ishte kurator i Bibliothèque Méjanes, biblioteka publike në Aix-en-Provence. [1] [2]

Vidal shkroi poezi në gjuhën provansale . [1] [2] Ai ringjalli përdorimin tradicional të instrumentit provansal të njohur si " dajre ". [3] Në 1876, ai u bë një "Majoral" (anëtar i këshillit) i Félibrige, [2] një lëvizje kulturore dhe letrare për promovimin e trashëgimisë provansale. [4]


Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vidal vdiq më 25 maj 1911. [1] [2] Ai u varros në varrezat e Saint-Pierre .

  1. ^ a b c d "François Vidal (1832-1911)". Bibliothèque nationale de France. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bnfvidal" defined multiple times with different content
  2. ^ a b c d e "Vidal, François (1832-1911)". IdRef. Système universitaire de documentation. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "idrefvidal" defined multiple times with different content
  3. ^ Le trésor du tambourinaire : histoire de l'instrument provençal : musique poesie et prose provençale. OCLC 468642061. Marrë më 7 janar 2016 – nëpërmjet WorldCat. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Berjoan, Nicolas (2011). "L'idée latine du Félibrige : Enjeux, boires et déboires d'une politique étrangère régionaliste (1870-1890)". Revue d'histoire du XIXe siècle. 42 (42): 121–136. doi:10.4000/rh19.4110. Marrë më 7 janar 2016 – nëpërmjet Cairn.info. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)