Gërmadhat e kalasë antike dhe mesjetare në Duboc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e kalasë antike dhe mesjetare në Duboc
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Duboc, Vushtrri, Kosovë
Koordinatat 42°46′45.1″V 20°53′40.4″L / 42.779194°V 20.894556°L / 42.779194; 20.894556Koordinatat: 42°46′45.1″V 20°53′40.4″L / 42.779194°V 20.894556°L / 42.779194; 20.894556
Ndërtuar Romake, Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 371/70
Nr. i referencës 3100

Gërmadhat e kalasë antike dhe mesjetare në Duboc të njohura edhe si Gërmadhat Mesjetare të Kompleksit në Kodrën Çeçan ose shkurt Kalaja e Dubovcit [1] është një monument i trashëgimisë kulturore në Duboc, Vushtrri, Kosovë.[2] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 371/70.

Në aspektin arkeologjik, kalaja e Dubocit, e pozicionuar mbi kodrën e Çeçanit, pjesë e vargmalit të Çiçavicës jo larg Vushtrrisë, më së miri e tregon dëshminë më të vjetër të fortifikimit të periudhës së antikitetit të vonë. Muret rrethuese që e rrethpërshkojnë fortesën në fjalë, kornizojnë gjurmë të objekteve dhe ambienteve akoma të pa gërmuara. Ky lokalitet arkeologjik është shumështresor.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://dtk.rks-gov.net/tkk_objekti.aspx?id=8956
  2. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  3. ^ Kalaja e Dubocit (Vushtrri) - Databaza e Trashëgimisë Kulturore të Kosovës 3.07.2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]