Gangrena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gangrena e gishtit 1 deri në 4 të këmbës së djathtë, te personi me diabet.

Gangrena është një lloj vdekjeje indore e shkaktuar nga mungesa e furnizimit me gjak.[1] Simptomat mund të përfshijnë një ndryshim në ngjyrën e lëkurës në të kuqe ose të zezë, mpirje, ënjtje, dhimbje, prishje të lëkurës dhe freski.[2] Më së shpeshti preken këmbët dhe duart.[3] Nëse gangrena shkaktohet nga një agjent infektiv, mund të shfaqet me ethe ose sepsis.[4]

Faktorët e rrezikut përfshijnë diabetin, sëmundjen arteriale periferike, duhanin, traumat e mëdha, alkoolizmin, HIV/AIDS, ngricat, gripin, ethet e dengës, malarian, linë e dhenve, murtajën, hipernatremia, dëmtimet nga rrezatimi, sëmundjen meningokokale, infeksionin streptokok të grupit B dhe sindromën Raynaud. Mund të klasifikohet si gangrenë e thatë, gangrenë e lagësht, gangrenë gazi, gangrenë e brendshme dhe fasciit nekrotizues.[5] Diagnoza e gangrenës bazohet në simptoma dhe mbështetet nga teste të tilla si imazhet mjekësore.[6]

Trajtimi mund të përfshijë kirurgji për të hequr indin e vdekur, antibiotikë për të trajtuar çdo infeksion dhe përpjekje për të trajtuar shkakun themelor.[7] Përpjekjet kirurgjikale mund të përfshijnë debridement, amputim ose përdorimin e terapisë me krimba. Përpjekjet për të trajtuar shkakun themelor mund të përfshijnë kirurgjinë e anashkalimit ose angioplastikën. Në raste të caktuara, terapia hiperbarike me oksigjen mund të jetë e dobishme.[8] Sa shpesh ndodh kjo gjendje është e panjohur.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gangrene". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Gangrene Symptoms". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Gangrene Symptoms". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gangrene Symptoms". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Gangrene Causes". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Gangrene Diagnosis". NHS. 13 tetor 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Gangrene Treatment". NHS. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Gangrene Treatment". NHS. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Gangrene". patient.info. 12 mars 2014. Marrë më 12 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)