Jump to content

Gazmend Freitag

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Page Stampa:Infobox/Pictogramme/artist.css has no content.
Gazmend Freitag


Ditëlindja (1968-05-25) 25 maj 1968 (56 vjeç)
Vendlindja Pataçan të Poshtëm, Kosovë
Kombësia shqiptar
Zhanri Realizëm (impresionizëm dhe ekspresionizëm)
Web-faqja http://www.gazmendfreitag.net/

Veprat kryesore

Baresha, 2013
Margarita, 2012
Koleksion Privat
Young Nadege, 2012
Puthja ne Galeri, 2012

modifikoni Konsultoni dokumentacionin e stampës

Gazmend Freitag (lindur më 25 maj 1968 në Pataçan të Poshtëm) është piktor shqiptar nga Kosova. Shkollën e mesme e mbaron në Prizren në vitin 1987, ndërsa mbas dy semestrave studimi në fakultetin juridik në Prishtinë, më 1990 zhvendoset në Gjermani.[1][2] Nga viti 2004 jeton dhe vepron në Linz, Austri. Në vitin 2013 studime në drejtimin Nudo në Universitetin e Arteve në Linz te profesoresha Annelies Oberdanner. U bë i njohur ndërkombëtarisht me pjesëmarrjen e tij në Biennalin e parë në Verona, Itali.[3]

Veprat e Gazmendit janë ekspozuar kryesisht në Vjenë dhe LinzAustrisë si dhe në vende të tjera të Evropës si Itali dhe Sllovaki. Vepra që ka arritur njohje dhe vlerësim më të lartë është "Baresha", me të cilën artisti u prezantua në Biennalin e Parë në Verona, Itali, dhe që është pjesë e katalogut të saj.

 • 2008 Ekspozitë kolektive në Peuerbach, Austri
 • 2008 Ekspozitë kolektive në „Atrium“ në Bad Schallerbach, Austri
 • 2013 Ekspozitë personale në Galerinë- halle në Linz, Austri
 • 2013 Ekspozitë kolektive në Cafë Kronberg në Scharten, Austri
 • 2013 Ekspozitë kolektive në shkollën e lartë të artit në Vjenë, Austri [4]
 • 2013 Ekspozitë kolektive „European Art Fest“ në Linz, Austri
 • 2014 Ekspozitë personale në Osteria Allore në Vjenë, Austri
 • 2014 Pjesëmarrjen në Biennalin e parë në Verona, Itali
 • 2014 Ekspozitë kolektive në shkollën e vallëzimit Roman E. Swabek në Vjenë, Austri
 • 2014 Ekspozitë kolektive në Galerinë e Radiotelevizionit në Bratisllava, Sllovaki
 • 2014 Ekspozitë kolektive në Cafe Club Internacional C.I. në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë kolektive në Hotel Hillinger në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë kolektive në “Imagine…” Cafe-Bar Bebop në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë kolektive në Ambasadë e Shqipërisë në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë kolektive në Seed Design në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë kolektive Art Salon 2015 në Galerinë Artopia në Vjenë, Austri
 • 2015 Ekspozitë personale në SVA në Vjenë, Austri
 • 2016 Ekspozitë personale në Xi Cafe & Bar në Vjenë, Austri
 • 2016 Ekspozitë kolektive në shkollën e vallëzimit Roman E. Swabek në Vjenë, Austri.[5]
 • 2016 Ekspozitë kolektive në Ambasadë e Shqipërisë në Vjenë, Austri
 1. ^ "Gazmend Freitag, The Artistic Marvel". kosovodiaspora.org. kosovodiaspora.org. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 2. ^ "Biography". gazmendfreitag.net. gazmendfreitag.net. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2016. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.Stampa:De(sllovakisht)
 3. ^ "Gazmend Freitag". biennaleitaliacreator.it. biennaleitaliacreator.it. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 4. ^ "Gazmend Freitag ekspozon në Vjenë". rajonipress.com. Rajoni Press. Rajoni Press. 28 qershor 2013. Marrë më 13 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 5. ^ "Piktori shqiptar Gazmend Freitag në Vjenë – GJITHÇKA VALLËZIM – GJITHÇKA LËVIZJE!". voal.ch. voal.ch. 20 mars 2016. Marrë më 13 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]