Pataçani i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pataçan i Poshtëm
Vneshtar i Poshtëm
Fshat
Vendndodhja
Pataçan i Poshtëm is located in Kosova
Pataçan i Poshtëm
Pataçan i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 27″ Veri

20° 36′ 18″ Lindje

Popullsia 1077 banorë (2011)

Pataçani i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Vneshtar i Poshtëm.

Ndodhet në perëndim të qytetit të Rahovecit. Fshatrat përreth janë Pataçani i Epërm, Sapniqi e Bellacërka.

Gjatë luftës në Kosovë, Pataçani i Poshtëm u sulmua nga forcat serbe më 6 shtator 1998. Një zonjë 50-vjeçare u vrit dhe djali i saj 13-vjeçar u plagos. Mbasandaj u plaçkit fshati edhe shtëpitë u digjeshin.[1]

Regjistrimi i popullsisë 2011 ka treguar se Pataçani i Poshtëm ka gjithsej 1077 banorë, të gjitha (100 %) janë shqiptarë.[2]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Report No. 434 on the widespread repression and harassment perpetrated by the Serbian police and other authorities in Kosova from August 30 to September 6 1998. Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë, 10 shtator 1998, shqyrtuar: 13 mars 2018 (anglisht).
  2. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 13 mars 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]