Polluzha (Rahovec)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Polluzhë
Palushë
Fshat
Vendndodhja
Polluzhë is located in Kosova
Polluzhë
Polluzhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 10″ Veri

20° 33′ 50″ Lindje

Polluzhë është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Palushë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Polluzhë kufizohet me këta fshatra: Çifllakun, Pastasellën, Petkoviqin dhe Dabidolin. Fshati është me gjelbërim dhe me një mjedis të pastër.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Polluzhë ka rreth 1000 banore ose diku rreth 100 shtepi.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujqësia është e zhvilluar në këtë fshat ku rreth 80 % merren me bujqësi.

Fshati Polluzhë ka nje siperfaqe shum te pershtatshme per blegtori dhe zhvillim industrial, eshte nje fshat i dalluar per urtesi dhe Mikpritje.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 70 % janë me shkollim të lartë (të diplomuar).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne kete fshat janë gjetur shum artifakte te vjetera qe datojne qysh ne kohen e Ilireve.

Në pjesën e dytë të shekullit XIX bëhet themelimi i bajraqeve në kazën e Rahovecit, të Polluzhës dhe Hoçës së Vogël që i kan takuar regjionit të Prizrenit. Prej asaj kohe Rahoveci bëhet si qendër Administrative e bajrakut të dikurshëm të Hoçës së Vogël dhe Polluzhës.

Gjatë kohës së luftës ky fshat kishte dhëne 2 luftëtare trima të UÇK-se Shani Hotin dhe Afrim Bajraktarin si dhe 11 Martir (Viktimaa).

Ne vitin 2013 eshte ndertuar edhe Ambulanca e fshatit, afer shkolles fillore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]