Brestoci (Rahovec)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brestoc
Brestos
Fshat
Vendndodhja
Brestoc is located in Kosova
Brestoc
Brestoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 21′ 34″ Veri

20° 39′ 51″ Lindje

Brestoc është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brestos.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka një ambient mjaft të paster, është i pasur me pyje po ashtu edhe me lumenje, por që fatkeqsisht nuk ju jept shumë rëndesi kujdesjes së tyre.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshat janë diku afër 500 shtepijë dhe afërsisht jetojn rreth 2000 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e fshatit përgjithësisht merren me bujqësi, si kultivim kryesor është Rrushi, por kultivohen edhe shum perime tjera si p.Sh: Lakra, Domatja etj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e fshatit quhet "Heronjet e Kosovës" dhe gjindtë në fund të fshatit, shkolla shfrytezohet sebashku me nxënsit e fshatit fqinje Hoçë të Vogël, shkolla ka rreth 600 nxënsë. Gjatë luftës në vitin 1999 fshati është shkaterruar tërsisht, si pasojë e luftës është shkaterruar edhe "Xhamia e Vjeter" që cilësohet si Xhamia e dytë më vjter në Ballkan që është ndërtuar rreth vitit 1600.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]