Jump to content

Brestoci (Rahovec)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brestoc
Brestos
Fshat

Brestoc është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brestos.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka një ambient mjaft të paster, është i pasur me pyje po ashtu edhe me lumenje, por që fatkeqsisht nuk ju jept shumë rëndesi kujdesjes së tyre.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshat janë diku afër 500 shtepijë dhe afërsisht jetojn rreth 2000 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e fshatit përgjithësisht merren me bujqësi, si kultivim kryesor është Rrushi, por kultivohen edhe shum perime tjera si p.Sh: Lakra, Domatja etj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e fshatit quhet "Heronjet e Kosovës" dhe gjindtë në fund të fshatit, shkolla shfrytezohet sebashku me nxënsit e fshatit fqinje Hoçë të Vogël, shkolla ka rreth 600 nxënsë. Gjatë luftës në vitin 1999 fshati është shkaterruar tërsisht, si pasojë e luftës është shkaterruar edhe "Xhamia e Vjeter" që cilësohet si Xhamia e dytë më vjter në Ballkan që është ndërtuar rreth vitit 1600.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]