Krusha e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krushë e Madhe
Fshat

Krushë e Madhe është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Madhe u masakruan 250 shqiptarë nga serbët që jetonin në Krushë të Madhe e që përbënin rreth 10% të popullatës, në bashkëpunim me trupat ushtarake serbe.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka mbi 6000 banorë gjindet në komunen e Rahovecit dukagjin-podrime në magjistralen Prizren-Gjakovë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fshat karakterizohet për kultivimin e kulturve të ndryshme bujqësore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krushë e Madhe, fshati që lindi BAJRAM CURRIN DHE UKSHIN HOTIN.Fshati që në luftën e fundit dha 206 martirë dhe dëshmorë të kombit.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]