Krusha e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Krushë e Madhe
Fshat
Vendndodhja
Krushë e Madhe is located in Kosova
Krushë e Madhe
Krushë e Madhe
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Rajoni i Gjakoves
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 316 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 19′ 5″ Veri

20° 38′ 10″ Lindje

Krushë e Madhe është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Madhe u masakruan 250 shqiptarë nga serbët që jetonin në Krushë të Madhe e që përbënin rreth 10% të popullatës, në bashkëpunim me trupat ushtarake serbe.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka mbi 6000 banorë gjindet në komunen e Rahovecit dukagjin-podrime në magjistralen Prizren-Gjakovë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fshat karakterizohet për kultivimin e kulturve të ndryshme bujqësore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krushë e Madhe, fshati që lindi BAJRAM CURRIN DHE UKSHIN HOTIN.Fshati që në luftën e fundit dha 206 martirë dhe dëshmorë të kombit.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]