Opterusha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Opterushë
Apterushë
Fshat

Opterushë është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Apterushë. Fshati shtrihet rreth 6-7 km në juglindje të qytetit Rahovec, në rrugën Rahovec-Therandë. Është vendbanim i tipit të grumbulluar.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka 9km2 dhe gjendet në lartësia mbi detare 420 m.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1997 fshati kishte rreth 240 shtëpi me 2517 banorë shqiptarë, 10 shtëpi serbe me 68 banorë dhe 3 shtëpi rome me 20 banorë.

Sipas të dhënave të vitit 2005 fshati ka 3000 banorë dhe rreth 350 shtëpi.

Familjet më të mëdha:

Kabashi Mazreku Spahiu

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e këtij vendbanimi, që nga lashtësia është marrë me kultivimin e rrushit që mendohet dhe vendi të ket marr topominin nga kjo bimë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mes të këtij fshati dhe Zoqishtit ka egzistuar një kështjellë e vjetër që nga koha romake, e quajtur Kalaja e Dafës, Dafina e sotme. Aty ka qenë edhe mulliri i erës, po ashtu edhe sot ndodhet Kulla e Kahra Mahmut Pash Rrotullës në mes të fshatit: Për këtë monument supozohet se është shumë i vjetër.Ne mes te fshatit gjendet nje burim {uji} qe quhet Vrell,po ashtu hjendet Shkolla qe quhet Lidhja e Prizrenit aty afer gjendet dhe Xhamija si dhe Ambulanca dhe zyra e Vendit. Ka dhe klubin e futbollit qe quhet Kf Burimi.

Ne pjesen veri-lindore te fshatit gjendet nje siperfaqe të tokës qe sipas burimeve flitet se ka qen e banueshme nga Arrbanasit, bazuar me gjetjen e disa objekteve arkeologjike te vjetra, besohet qe vertet ka qen e banuar. Apelojm institucionet arkelogjike te republikës së Kosovës qe te shkojn ne teren dhe te bëjnë hulumtimet.

Edhe nje burim interesant: dikur ka egzistue, deri vonë, një rrugë e shtruar me gurë (kalldërrm) dhe per ket arsye arat qe gjinden perrethë thirrën " arat te rruga".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës së Kosovës fshati ka pësuar humbje të mëdha si me shkatrrimin e fshatit ashtu edhe në popullsi. Nga banorët e fshatit nga forcat paramilitare serbe janë vrarë 34 njerëz, janë zhdukur 6, ndërsa kanë rënë dëshmorë në luftë : Sylejman Bytyqi, Besim Kabashi, Jeton Kabashi, Shkëlzen Krasniqi[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]