Gemini (chatbot)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gemini, i njohur më parë si Bard, është një chatbot gjenerues i inteligjencës artificiale i zhvilluar nga Google . Bazuar në modelin e gjuhës së madhe (LLM) me të njëjtin emër dhe i zhvilluar si një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj rritjes meteorike të ChatGPTOpenAI, ai u lançua në një kapacitet të kufizuar në mars 2023 përpara se të zgjerohej në vende të tjera në maj. Më parë bazohej në PaLM, dhe fillimisht në familjen LaMDA të modeleve të mëdha gjuhësore.[1]

LaMDA ishte zhvilluar dhe shpallur në vitin 2021, por nuk u publikua për publikun për një bollëk kujdesi. Nisja e ChatGPT nga OpenAI në nëntor 2022 dhe popullariteti i tij pasues i kapi drejtuesit e Google të pakujdesshëm dhe i futi në panik, duke shkaktuar një përgjigje gjithëpërfshirëse në muajt në vijim. Pas mobilizimit të fuqisë punëtore, kompania lançoi Bard në shkurt 2023, i cili zuri në qendër të vëmendjes gjatë prezantimit kryesor të Google I/O 2023 në maj dhe u përmirësua në Gemini LLM në dhjetor. Bard dhe Duet AI u bashkuan nën markën Gemini në shkurt 2024, që përkon me lançimin e një aplikacioni Android .

Gemini ka marrë përgjigje të vakëta. Ajo u bë qendra e polemikave në shkurt 2024, kur përdoruesit e mediave sociale raportuan se po gjeneronte imazhe historikisht të pasakta të figurave historike si njerëz me ngjyrë, me komentuesit konservatorë që e dënuan anshmërinë e saj të supozuar si " zgjuar ".

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2022, OpenAI lançoi ChatGPT, një chatbot i bazuar në familjen GPT-3 të modeleve të gjuhëve të mëdha (LLM). ChatGPT fitoi vëmendjen mbarëbotërore pas publikimit të tij, duke u bërë një sensacion viral në internet . Të alarmuar nga kërcënimi i mundshëm i ChatGPT ndaj Google Search, drejtuesit e Google lëshuan një alarm "kodi i kuq", duke ricaktuar disa ekipe për të ndihmuar në përpjekjet e inteligjencës artificiale (AI) të kompanisë. Sundar Pichai, CEO i Google dhe kompania mëmë Alphabet, u raportua gjerësisht se kishte lëshuar alarmin, por Pichai më vonë e mohoi këtë për The New York Times . Në një lëvizje të rrallë, bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët kishin dhënë dorëheqjen nga rolet e tyre si bashkëdrejtorë ekzekutivë të Alphabet në 2019, u thirrën në takime urgjente me drejtuesit e kompanisë për të diskutuar përgjigjen e Google ndaj ChatGPT. Brin kërkoi qasje në kodin e Google në shkurt 2023, për herë të parë në vite.

Më herët në vitin 2021, kompania kishte zbuluar LaMDA, një prototip LLM, por nuk e publikoi atë për publikun. Kur u pyetën nga punonjësit në një takim të plotë nëse LaMDA ishte një mundësi e humbur për Google për të konkurruar me ChatGPT, Pichai dhe shefi i Google AI Jeff Dean deklaruan se ndërsa kompania kishte aftësi të ngjashme me ChatGPT, lëvizja shumë shpejt në atë arenë do të përfaqësonte një "rreziku i madh i reputacionit" për shkak se Google është dukshëm më i madh se OpenAI. Në janar 2023, CEO i kompanisë motër Google DeepMind, Demis Hassabis la të kuptohet se planet për një rival ChatGPT, dhe punonjësit e Google u udhëzuan të përshpejtonin përparimin në një konkurrent ChatGPT, duke testuar intensivisht "Apprentice Bard" dhe chatbot të tjerë. Pichai i siguroi investitorët gjatë thirrjes së investitorëve të fitimeve tremujore të Google në shkurt se kompania kishte plane për të zgjeruar disponueshmërinë dhe aplikacionet e LaMDA.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Knight, Will; Goode, Lauren (4 tetor 2023). "Google Assistant Finally Gets a Generative AI Glow-Up". Wired (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2023. Marrë më 13 nëntor 2023.