Gianmarco Zigoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gianmarco Zigoni
Të dhënat personale
Data e lindjes (1991-05-10) 10 Maj, 1991 (27 vjeç)
Vendi i lindjes Verona, Itali
Gjatësia 1,90 m (6 ft 3 in)[1]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual SPAL në huazim nga A.C. Milan
Numri 17
Kariera në rini
Treviso
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2009 Treviso 18 (2[2])
2009– AC Milan 0 (0)
2010–2011 Genoa (huazim) 0 (0)
2011 Frosinone (huazim) 6 (1)
2011–2012 Avellino (huazim) 30 (11)
2012–2013 Pro Vercelli (huazim) 11 (1)
2013 Avellino (huazim) 10 (6)
2013–2014 Lecce (huazim) 22 (7)
2014–2015 Monza (huazim) 13 (0)
2015– SPAL (huazim) 54 (23)
Ekipi kombëtar
2009– Italia U-20 4 (1)
2009–2010 Italia U-19 6 (4)
2009–2011 Italia U-20 3 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 Mars 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20 Prill 2011

Gianmarco Zigoni (lindur më 10 maj 1991Verona) është futbollist italian, që momentalisht luan për skuadrën SPAL, në huazim nga Milan.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Është djali i Gianfranco Zigoni, ish-sulmuesit të Juventus. Ai ka shënuar më shumë se 100 gola në nivelin e të rinjve me Treviso. Ai pati debutimin e tij profesional më 26 janar 2009, në humbjen 2-1 ndaj Ancona, duke shënuar golën e vetme për skuadrën e tij. Ai shënoi golën e tij të dytë vetëm pas katër ditësh, në fitoren e Treviso ndaj Brescia.

Në shkurt 2009 ai morri thirrjen për skuadrën italiane U-21, në turnirin me 4 shtete në lojën kundër Austrisë U-20, ku gjithashtu arriti të shënojë golë.

27 qershor u konfirmua se kishte nënshkruar një kontratë me klubin e madh italian A.C. Milan.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "GianMarco Zigoni" (në Italian). Treviso FBC 1993. Marrë më 2009-01-30. 
  2. ^ "Gianmarco Zigoni - Treviso - Campionato di Serie B" (në Italian). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 2009-02-11.