Gipsy Kings

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gipsy Kings
Gipsy Kings duke performuar në Gjermani (2016)
Gipsy Kings duke performuar në Gjermani (2016)
Background information
OrigjinaArles, Francë
Zhanret
Vitet aktik1978–sot
Labeli
Antar/ëtNicolas Reyes
Tonino Baliardo
Anëtarët e kaluarCanut Reyes
Chico Bouchikhi
Andre Reyes
Jacques Baliardo
Maurice Baliardo
Pablo Reyes
Patchai Reyes
Jorge Trasante
Websitegipsykings.com

Gipsy Kings janë një grup muzikantësh flamenco, salsa dhe pop nga Arles dhe Montpellier në jug të Francës, të cilët performojnë kryesisht në spanjisht, por edhe duke përzier dialekte franceze jugore.[1] Megjithëse anëtarët e grupit kishin lindur në Francë, prindërit e tyre ishin kryesisht gitanos, romë spanjollë që u larguan nga Spanja gjatë Luftës Civile Spanjolle të viteve 1930. Ata janë të njohur për sjelljen e rumba flamenca, një muzikë e orientuar drejt pop-it që rrjedh larg nga muzika tradicionale e flamenkos, për audiencën në mbarë botën. Grupi fillimisht e quajti veten Los Reyes.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gipsy Kings, të lindur në Francë, por të rritur në kulturën spanjolle, janë kryesisht përgjegjës për sjelljen e tingujve të flamenkos të orientuar drejt pop-it në një audiencë mbarëbotërore. Grupi filloi në Arles, një qytet në Francën jugore, gjatë viteve 1970, kur vëllezërit Nicolas dhe Andre Reyes, djemtë e artistit të flamenkos Jose Reyes, u bashkuan me kushërinjtë e tyre Jacques, Maurice dhe Tonino Baliardo. Në atë kohë, Reyes dhe Manitas de Plata ishin një dyshe që shkaktoi popullaritetin më të gjerë të rumba flamenca (e njohur edhe si rumba spanjolle ose cigane). Kur Reyes u nda nga Manitas de Plata, ai krijoi një grup të përbërë nga djemtë e tij, të cilët i quajti Los Reyes (si edhe emri i tyre i familjes, reyes do të thotë "mbretër" në spanjisht).

Los Reyes filloi si një grup ciganësh. Ata udhëtuan nëpër Francë, duke luajtur në dasma, festivale dhe në rrugë. Për shkak se ata jetonin shumë si ciganët, grupi mori emrin Gipsy Kings. Më vonë, ata u punësuan për t'u dhënë ngjyra festave të klasës së lartë në vende të tilla si St. Tropez, por dy albumet e tyre të parë tërhoqën pak vëmendje. Në këtë pikë, ciganët luanin flamenko tradicionale të gjallëruar nga luajtja e kitarës së Tonino Baliardo dhe zëri i Nicolas Reyes.

Formacioni Gipsy King përmbante një kombinim të kitaristëve të majtë dhe të djathtë; tre nga vëllezërit Reyes (Nicolas, Andre' dhe Patchai) luajnë kitarë majtas dhe luajnë kitarë të majtë (dhe nganjëherë djathtas) që janë të lidhura për të djathtët (d.m.th., me telin "E" të ulët në fund), ndërsa Diego Baliardo luan një kitarë me dorën e majtë që lidhet për dorën e majtë (dmth. me vargun e ulët "E" në krye). Së bashku me krahun e djathtë Canut dhe Paul Reyes dhe Paco Baliardo, këta kitaristë përqendrohen në dhënien e ritmeve të forta bazë, ndërkohë që kryesimet më komplekse kryhen nga Tonino Baliardo me dorën e djathtë dhe me stil konvencional.

Suksesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gipsy Kings u bë e njohur me albumin e tyre të tretë të vetëtitulluar, i cili përfshinte këngët "Djobi Djoba", "Bamboléo" dhe baladën "Un Amor".

Gipsy Kings u publikua në Shtetet e Bashkuara në vitin 1989 dhe kaloi 40 javë në listat, një nga pak albumet në gjuhën spanjolle që e bën këtë. Grupi mbuloi " I've Got No Strings " për videon dhe albumin e kompilimit të Disney -t të vitit 1991 Simply Mad About the Mouse . Versioni i tyre kopertinor i " Hotel California " ishte një shembull i këngëve të shpejta të kitarës flamenko dhe goditjeve ritmike; u shfaq në filmin e vëllezërve Coen të vitit 1998, The Big Lebowski . Filmi i vitit 2010 Toy Story 3 paraqiti interpretimin e tyre të " You've Got a Friend in Me ", një version në gjuhën spanjolle i titulluar "Hay un Amigo en Mi" dhe interpretuar në një stil të dallueshëm flamenco. "Bamboleo" u shfaq në një skenë të dyqaneve ushqimore në filmin e vitit 2016 Sing .

Banda është kritikuar nga puristët e flamenkos, por Nicolas Reyes ka thënë në një intervistë se vetë bota e flamenkos nuk është në formë të mirë dhe se grupi është krenar për suksesin e tyre. Albumi i tyre i vitit 1997 Compas përmban më shumë muzikë tradicionale flamenko.

Projekte solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vokalisti me origjinë franceze, Nicolas Reyes, mbetet kryetar i aktit të regjistrimit

Disa nga anëtarët individualë të grupit kanë publikuar albumet e tyre. Në vitin 1988, Canut Reyes publikoi projektin e tij solo Boléro . Që atëherë ai ka nxjerrë një album të dytë solo, të titulluar Gitano . André Reyes regjistroi një album solo në 1992, por kurrë nuk e publikoi atë zyrtarisht. Kopjet e palicensuara u blenë nga fansat dhe u publikuan në internet.  Tonino Baliardo lëshoi albumin e tij instrumental, Essences, në 2001, i ripublikuar në 2003.

Bashkëpunimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gipsy Kings kanë bashkëpunuar me shumë artistë të njohur. Këto përpjekje përfshijnë "Speaking of Dreams" me Joan Baez në 1990, " My Way " me Francis Cabrel në 1993, një version i " One Love " të Bob Marley kënduar me djalin e tij Ziggy Marley dhe këngën e Georges Reyes "Donde esta el amor" me Nicolas Reyes në 2006. Ata performuan gjithashtu "Get Up!" me Captain Jack, dhe mbuluan një version të "Long Train Running" të Doobie Brothers me Bananarama në albumin e tyre Pop Life, me pseudonimin Alma de Noche. 

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gipsy Kings fillimisht përbëhej nga dy familje prindërore: Reyes dhe Baliardo. Vëllezërit Reyes, bijtë e Jose Reyes, janë nipërit e Manitas de Plata. Vëllezërit Baliardo janë djemtë e tij.[2]

 • Nicolas Reyes - themelues, këngëtar kryesor
 • François (Canut) Reyes – vokal, kitarë
 • Andre Reyes – vokal, kitarë
 • Patchai Reyes – vokal, kitarë
 • Pablo (Paul) Reyes – kitarë
 • Tonino Baliardo – themelues, kitarist kryesor
 • Diego Baliardo – kitarë
 • Paco Baliardo – kitarë

Chico Bouchikhi, bashkëthemelues i grupit, një dhëndër i Jose Reyes, ishte gjithashtu një anëtar, por u largua pas albumit të vitit 1989 Mosaïque për të krijuar grupin e tij, Chico & The Gypsies.

Që nga viti 2015, vetëm anëtarët themelues Nicolas Reyes dhe Tonino Baliardo mbeten në formacionin aktual të Gipsy Kings; Njoftimet promocionale të turneut aktual i faturojnë si "The Gipsy Kings (me Nicolas Reyes dhe Tonino Baliardo)"

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1982: Allegria
 • 1983: Luna de Fuego
 • 1987: Gipsy Kings
 • 1989: Mosaïque
 • 1991: Este Mundo - Nominuar për një çmim Grammy për albumin më të mirë të muzikës botërore
 • 1993: Love and Liberté - Fitoi një çmim Latin Grammy për albumin më të mirë pop të vitit dhe i nominuar për një çmim Grammy për albumin më të mirë të muzikës botërore
 • 1995: Estrellas (versioni evropian i Tierra Gitana me "Përgjithmonë")
 • 1996: Tierra Gitana (versioni amerikan i Estrellas me "Los Peces en el Rio") - Nominuar për një çmim Grammy për albumin më të mirë të muzikës botërore
 • 1997: Compas - Nominuar për një çmim Grammy për albumin më të mirë të muzikës botërore
 • 2001: Somos Gitanos
 • 2004: Rrënjët
 • 2006: Pasajero
 • 2013: Savor Flamenco – Fitoi një çmim Grammy për albumin më të mirë të muzikës botërore

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Gipsy Kings presentaron en Praga su último álbum "Roots"" (në spanjisht). 4 maj 2004.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Walters, John L. (9 nëntor 2014). "Manitas de Plata obituary". The Guardian (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)