Gjeografia ekonomike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjeografia ekonomike është nëndegë e gjeografisë njerëzore e cila studion veprimtarinë ekonomike nga aspekti gjeografik prandaj edhe mund të konsiderohet gjithashtu si një nënfushë ose metodë e ekonomisë. [1]

Gjeografia ekonomike karakterizohet nga një larmi qasjesh për shumë tema të ndryshme, përfshirë vendndodhjen e industrive, ekonomitë e grumbullimit (të njohura edhe si "lidhje"), transportin, tregtinë ndërkombëtare, zhvillimin, pasuritë e paluajtshme, gentrifikimin, ekonomitë etnike, ekonomitë gjinore, teorinë e periferisë thelbësore, ekonominë e formës urbane, marrëdhënia midis mjedisit dhe ekonomisë (lidhja në një histori të gjatë të gjeografëve që studiojnë ndërveprimin në raportet kulturë-mjedis) dhe globalizimi. [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Barnes, T. J., Peck, J., Sheppard, E., and Adam Tickell (eds). (2003). Reading Economic Geography. Oxford: Blackwell.
 • Combes, P. P., Mayer, T., Thisse, J.T. (2008). Economic Geography: The Integration of Regions and Nations. Princeton: Princeton University Press. Description. Scroll down to chapter-preview links.
 • Dicken, P. (2003). Global Shift: Reshaping the Global Economic Map in the 21st Century. New York: Guilford.
 • Lee, R. and Wills, J. (1997). Geographies of Economies. London: Arnold.
 • Massey, D. (1984). Spatial Divisions of Labour, Social Structures and the Structure of Production, MacMillan, London.
 • Peck, J. (1996). Work-place: The Social Regulation of Labor Markets. New York: Guilford.
 • Peck, J. (2001). Workfare States. New York: Guilford.
 • Tóth, G., Kincses, Á., Nagy, Z. (2014). European Spatial Structure. LAP LAMBERT Academic Publishing,  , doi:10.13140/2.1.1560.2247

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gordon L. Clark, red. (2000). The Oxford Handbook of Economic Geography. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-823410-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ From S.N. Durlauf and L.E. Blume, ed. (2008). The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition:
 3. ^ Steven Brakman; Harry Garretsen; Charles van Marrewijk (2001). An Introduction to Geographical Economics. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Braha, Dan; Stacey, Blake; Bar-Yam, Yaneer (2011). "Corporate competition: A self-organized network" (PDF). Social Networks. 33 (3): 219–230. arXiv:1107.0539. Bibcode:2011arXiv1107.0539B. doi:10.1016/j.socnet.2011.05.004. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-06-13. Marrë më 2014-02-16. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)