Gjithçka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjithçka (ose çdo gjë), është e gjitha që ekziston; e kundërta e asgjë, ose antonimi i saj. Ajo është tërësia e gjërave në lidhje me disa çështje. Pa shprehur apo nënkuptuar kufij, kjo mund të referohet për gjithçka. Gjithësia është gjithçka që ekziston teorikisht dhe aktualisht si një multivers (shumë-gjithësi) mund të ekzistojë në përputhje me teorive të parashikimeve kozmologjike.,[1] ose shuma e përvojave njerëzore, historia, dhe gjendja e njeriut në përgjithësi.[2] Çdo objekt dhe entitet është pjesë e gjithçka-së, dukë përfshirë të gjitha trupat fizik dhe në disa raste edhe objektet abstrakte.

Fushëveprimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në bisedat e zakonshme, gjithçka zakonisht i referohet vetëm për tërësinë e gjërave që lidhen me ndonjë çështje.[1] Kur nuk shprehet një limit/kufizim, gjithçka mund ti referohet për gjithësinë ose botën.

Në filozofi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filozofi, një teoria e gjithçka-së (anglisht: theory of everything - TOE) është një shpjegim përfundimtar, gjithpërfshirës i natyrës ose realitetit.[3][4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "everything". Merriam-Webster Online Dictionary. Marrë më 2008-06-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "This is the excellent foppery of the world.
  3. ^ Rescher, Nicholas (2006a).
  4. ^ Rescher, Nicholas (2006b).
  5. ^ Walker, Mark Alan (March 2002).