Gjuajtja me hark

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shigjetar Rikbaktsa garon në Lojërat Indigjene të Brazilit.

Gjuajtja me hark është sporti, praktika ose aftësia e përdorimit të një harku për të gjuajtur shigjeta.[1] Fjala vjen nga latinishtja arcus, që do të thotë hark.[2] Historikisht, gjuetia me hark është përdorur për gjueti dhe luftime. Në kohët moderne, është kryesisht një sport konkurrues dhe një aktivitet rekreativ. Një person që praktikon gjuajtjen me hark zakonisht quhet shigjetar, harkëtar ose toksofil.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paterson Encyclopaedia of Archery p. 17
  2. ^ Charlton T. Lewis; Charles Short (1879). "Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary, arcus". Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary. Oxford. Clarendon Press. Marrë më 23 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ The noun "toxophilite", meaning "a lover or devotee of archery, an archer" derives from Toxophilus by Roger Ascham —"imaginary proper name invented by Ascham, and hence title of his book (1545), intended to mean 'lover of the bow'." "toxophilite, n." Oxford English Dictionary. Second edition, 1989; online version November 2010. <http://www.oed.com:80/Entry/204131>; accessed 10 March 2011. Earlier version first published in New English Dictionary, 1913.