Goli i shekullit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Diego Maradona, shenuesi i golit më bukur të shekullit.

Goli i shekullit, gjithashtu njohur si "Goli më i mirë në historinë e FIFA Kampionatit botërorë", ishte një shpërblim i dhënë për golin më të mirë të shënuar në gjith historinë e ndeshjeve finale të Kampionatit Botëror të Futbollit. Zgjedhja e golit më të mirë u bë përmes votimit të hapur në internet amzën e FIFA-s si pjesë e mbulesës së Kamionatit Botëror të Futbollit 2002.

Goli fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goli fitues ishte goli i dytë nga Diego MaradonaKampionatin Botëror të Futbollit të vitit 1986 në ndeshjen çerekfinale për Argjentinën (Flag of Argentina.svg Argjentina) kundër Anglisë (Flag of England.svg Anglia) më 22 qershor, 1986 në stadiumin Estadio AztecaMexico City.

Nëntë minuta pas fillimit të pjesës së dytë Héctor Enrique kaloi topin tek Maradona rreth dhjet metra në pjesën e vetë. Maradona filloi 60 metërshin e tijë, 10 sekonda largësi nga goli nglez duke kaluar katër lojtar anglez si Peter Beardsley, Peter Reid, Terry Butcher dhe Terry Fenwick gjithashtu edhe golmanin Peter Shilton për të ngritur epërsinë në 2-0 për Argjentinën. Gary Lineker shënoi gol 25 minuta më vonë, por anglia nuk kishte mundësi të rikthehe kështu që Argjentina fitoi me rezultat 2–1.

Rreth golit Maradona deklaruar: "E bëra lojën të ia kaloja topin Valdanos, por kur arrita tek vendi ata me rrethuan dhe nuk kisha hapësirë kështu që duhej të vazhdoja të luaj dhe të e mbaroj vetë."

Në vitin 2002, Maradona ka deklaruar se ai nuk do të shënonte aq gol të bukur sikur të mos ishte duke luajtur kundër ekipit të nderuar të Anglisë (Flag of England.svg Anglia)të cilët nuk e rrëzuan poshtë sikur që shumica e mbrojtjeve do të bënin. "Ata janë sigurisht më të çmuarit në botë", ka shtuar Maradona.[1]

Për golin, sulmuesi anglez Gary Lineker ka thënë: "[ishte] sigurisht hera e vetme në karierën time që jam ndjerë sikur të e duartrokisja kundërshtarin për shenimin e golit."[2] Lineker shenoi golin e vetëm për Anglinë në atë ndeshje.

TOP 10 Golat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TOP 10 golat e zgjedhur sipas votimit ishin:

Nr. Lojtari Kombëtarja Kampionati Ekipi kundërshtar Vota Video skedari
1 Diego Maradona Flag of Argentina.svg Argjentina Kampionati Botëror i Futbollit 1986 Flag of England.svg Anglia 18,062 YouTube Video
2 Michael Owen Flag of England.svg Anglia Kampionati Botëror i Futbollit 1998 Flag of Argentina.svg Argjentina 10,631 YouTube Video
3 Pelé Flag of Brazil.svg Brazili Kampionati Botëror i Futbollit 1958 Flag of Sweden.svg Suedia 9,880 YouTube Video
4 Diego Maradona Flag of Argentina.svg Argjentina Kampionati Botëror i Futbollit 1986 Flag of Belgium.svg Belgjika 9,642 YouTube Video
5 Gheorghe Hagi Flag of Romania.svg Rumania Kampionati Botëror i Futbollit 1994 Flag of Colombia.svg Kolumbia 9,297 YouTube Video
6 Saeed Owairan Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Kampionati Botëror i Futbollit 1994 Flag of Belgium.svg Belgjika 6,756 YouTube Video
7 Roberto Baggio Flag of Italy.svg Italia Kampionati Botëror i Futbollit 1990 Flag of the Czech Republic.svg Çekia 6,694 YouTube Video
8 Carlos Alberto Flag of Brazil.svg Brazili Kampionati Botëror i Futbollit 1970 Flag of Italy.svg Italia 5,388 YouTube Video
9 Lothar Matthäus Flag of Germany.svg Gjermania Kampionati Botëror i Futbollit 1990 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg RSF e Jugosllavisë 4,191 YouTube Video
10 Vincenzo Scifo Flag of Belgium.svg Belgjika Kampionati Botëror i Futbollit 1990 Flag of Uruguay.svg Uruguai 2,935 YouTube Video

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Footbal 2002-05-30 Archived 3 August 2008[Date mismatch] at the Wayback Machine., Reddif. - (anglisht)
  2. ^ World Cup 2006, BBC. - (anglisht)

Shh edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]