Gradishta e Symizës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gradishta e Symizës
Vendndodhja Symizë, Korçë, Shqipëri
Ndërtuar Periudha e vonë e bronzit (1500-1200 p.e.r.)[1]
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 615.01.1963
Nr. i referencës KO055

Gradishta e Symizës apo Kalaja e Symizës është një monument i trashëgimisë kulturore në Symizë, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [2]. Ky monument është i miratuar me numër 6 më 15.01.1963.

Histori dhe përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si Kalaja e Marshejt, Gradishta e Symizës ka të njejtin teknike ndërtimi: të dyja karakterizohen nga një linjë gurësh mesatarë e të vegjël të hedhur pa rregull dhe datohen në periudhën e vonë të bronzit (1500-1200 p.e.r.).[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gjerak Karaiskaj (1981). Pesë mijë vjet fortifikime në Shqipe. Shtëpia Botuese "8 Nëntori. f. 10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]