Azeti (Reper)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Granit Musa)
Jump to navigation Jump to search

Azet është një këngëtar shqiptar i njohur nga komuna e Podujevës.Ka lindur ne daten 6 mars 1993(27 vjec) Granit Musa ose ndryshe siç njihet me nofkën Azet, ka lindur ne Kosove (Podujevë) dhe me pas largohet që në fëmijëri nga Kosova drejt Gjermanisë. Në vitin 2010 formoi grupin KMN, bashke me shokun e tij Ali, të cilin e kishte njohur ne shkollën fillore.Pjese e grupit tashme jane 4 anetare :zuna ,miami yacine,nash dhe azet.Kuptimi i emrit te ketij grupi eshte 1.KriMiNel 2.küss menine nikeair 3.kill me now. Drezden.

Azeti eshte nje reper shume i njohur ne Gjermani,Kosove,Shqiperi por gati dhe ne te gjith eurpen.Llogaria e tij ne instagram :kmn_azet (1.5 milion followers ,159 following dhe 14 postime(foto-video).Azet klea.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më datë 7 Shkurt 2016, Azet publikon videoklipin "Koka". Edhe pse Azet është rritur jasht vendlindjes së tij ai kurr nuk e mohon që eshte shqiptar dhe që e do shumë Shqipërine dhe Kosovën, prandaj videoklipi i kësaj kënge është xhiruar në Kosovë.

Më datë 14 Mars 2016, Azet publikon videoklipin "Ja Ja".

Më datë 1 Qershor 2016, Azet publikon videoklipin "Kopf Schrott".

Më datë 7 Korrik 2016, Azet publikon videoklipin "Fast Life".

Më datë 23 Dhjetor 2016, Azet publikon videoklipin "Patte Fliest", deri tani është kënga më e pëlqyer nga fansat.

Më datë 8 Dhjetor 2017, Azet publikon videoklipin "Gjynah".

Më datë 9 Janar 2018, Azet publikon videoklipin "9 Milly".

Më datë 9 Shkurt 2018, Azet publikon videoklipin "Ketten Cartier". Për orkestrimin u kujdes Dj A-Boom.

Më datë 16 Mars 2018, Azet publikon videoklipin "Kriminell", në bashkëpunim me Zuna & Noizy.

Më 30 mars 2018 Azet do te publikoje albumin e tij "Fast Life 2" .

Me 25 korrik 2019 Azet publikoi videoklipin "MONEY MONEY " .

Me 6 nëntor 2019 Azet publikoi videoklipin "SEELE" .

azet ka then per mediat se do te bej edhe shum videoklipe dhe albume te reja me ardin

Azeti eshte larguar nga Podujeva(vendi i lindjes)se bashku me familjen ne moshen kater vjecare drejt Gjermanise.Ai esht arrestuar dhe ka qendruar dy vite ne burg per trafik droge .Atij i lejohej qe te dilte nga burgu gjat kohes qe ishte brenda por nuk mund te takohej me anetaret e tjer te grupit KMN (zuna,nash,miami yacine).Azeti ka 3 albume dhe 67 keng per momentin .Kenga e tij me e fundit esht "las loss" ne bashkepunim me kengetaren Dhurata Dora .Kenga ka arritur miliona klikime brenda pak ditesh. Azeti ka nje vella te quajtur Albion Musa (nuk eshte kengetar).