Grifsha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grifsha (anglisht: Eurasian jay; Latin: Garrulus glandarius) është një lloj shpendi i cili shtrihet në një rajon të gjerë, duke filluar nga Evropa Perëndimore dhe Afrika Veriperëndimore e deri në nënkontinentin indian dhe më tej në bregun lindor të Azisë dhe poshtë në Azinë juglindore. Në të gjithë gamën e saj të gjerë gjeografike, shumë forma të ndryshme racore kanë evoluar sa që duken shumë të ndryshme nga njëri-tjetri, sidomos kur krahasohen me format më ekstremet të llojit të saj.[1][2][3][4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burton, Maurice; Burton, Robert (2002). International Wildlife Encyclopedia. Vëll. 18 (bot. 3rd). New York: Marshall Cavendish. fq. 2457. OCLC 779008612. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 11 tetor 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cheke, L.; Clayton, N. (2011). "Eurasian jays (Garrulus glandarius) overcome their current desires to anticipate two distinct future needs and plan for them appropriately" (PDF). Biology Letters. 8: 171–175. doi:10.1098/rsbl.2011.0909. PMC 3297405. PMID 22048890. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jobling, James A. (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. fq. 171, 173. ISBN 978-1-4081-2501-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Linnaeus, C. (1758). Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata (në latinisht). Holmiae. [Stockholm]: (Laurentii Salvii). fq. 824.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Grifsha – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale