Grudë e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gruda e Re
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Shkodrës
Rrethi: Rrethi i Shkodrës
Komuna: Komuna Rrethinat
Targat e automjeteve: SH
Përdorimi i stampës

Gruda e Re është një fshatkomunën Rrethinatrrethin e ShkodrësShqipërisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikanakë nga Gruda pas përcaktimit të kufijve dhe fatkeqësisë së mbetjes të trevave shqiptare në territorin e Malit të Zi, u vendosën në afërsi të Shkodrës duke formuar fshatin e Grudës së Re.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2015). The Tribes of Albania: History, Society and Culture. I.B.Tauris. f. 40.  978-1-78453-401-1.