Hot i Ri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hoti i Ri
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Shkodrës
Rrethi: Rrethi i Shkodrës
Komuna: Komuna Rrethinat
Targat e automjeteve: SH
Përdorimi i stampës

Hoti i Ri është një fshatkomunën Rrethinatrrethin e ShkodrësShqipërisë.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Ikanakë nga Traboini i Hotit pas përcaktimit të kufijve dhe fatkeqësisë së mbetjes të trevave shqiptare në territorin e Malit të Zi, u vendosën në afërsi të Shkodrës duke formuar fshatin e Hotit të Ri.[1]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Elsie, Robert (2015). The Tribes of Albania: History, Society and Culture. I.B.Tauris. f. 57.  978-1-78453-401-1.