Jump to content

Grude

Coordinates: 43°22′06.3″N 17°25′11.7″E / 43.368417°N 17.419917°E / 43.368417; 17.419917
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grude ( shqiptim ) është qytezë dhe komunë në Kanatonin Perëndimor Hercegovina. Ajo është e vendosur në perëndim të kantonit dhe të Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grude është 49 km [1] nga Mostari,19 km [2] nga Imotski, dhe 100 km [3] nga Spliti. Grude është e pasur me bukuri natyrore, si dhe nga shpellat e shumta dhe karakteristike, në këtë zonë janë edhe një numër i burimeve të ujit.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Blazheviqi
 • Borajna
 • Donji Mamiqi
 • Dragičina
 • Drinovačko Brdo
 • Drinovci
 • Gorica
 • Grude
 • Jabuka
 • Puteshevica
 • Ruzhiqi
 • Soviqi
 • Tihalina

Popullsia/Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

19,203 gjithsej

 • Kroatët - 19,111 (99.52%)
 • Serbët - 32 (0.16%)
 • Muslimanët - 4 (0.03%)
 • Jugosllavët - 5 (0.02%)
 • të tjerët - 55 (0.30%)

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në regjistrimin e vitit 1991, komuna Grude kishte një popullsi prej 16,358 banorësh:

 • 16,210 Kroatët (99.09%)[4]
 • 9 Serbëve (0.05%)
 • 4 Muslimanëve (0.02%)
 • 5 Jugosllavët (0.03%)
 • 130 të tjerët (0.79%)

Qyteza Grude ka 3,528 banorë: të përbërë gati krejtësisht nga kroatët.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grude udhëzues të udhëtimeve nga Wikivoyage

43°22′06.3″N 17°25′11.7″E / 43.368417°N 17.419917°E / 43.368417; 17.419917

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=Grude&strDestMerged=Mostar&strStartCityCountry=1025343&strDestCityCountry=1025343&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=5&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0%7CEUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=12%2F3%2F2009&indemnite=0[lidhje e vdekur]
 2. ^ http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=Grude&strDestMerged=Imotski&strStartCityCountry=1025343&strDestCityCountry=1752&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=5&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0%7CEUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=12%2F3%2F2009&indemnite=0[lidhje e vdekur]
 3. ^ http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=Grude&strDestMerged=Split&strStartCityCountry=1025343&strDestCityCountry=1752&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=5&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0%7CEUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=12%2F3%2F2009&indemnite=0[lidhje e vdekur]
 4. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 tetor 2013. Marrë më 26 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)