Grupi Med i BE-së

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

EU Med ose EuroMed 7 ose MED7, [1] gjatë "Club Med" dhe "Med Group", është një aleancë e shtatë vendeve anëtare të Bashkimit Evropian Mesdhetar dhe Jugor, Qipro, Francë, Greqi, Itali, Maltë, Portugalia dhe Spanja . Ata kanë trashëgimi Greko-Romake dhe, përveç Portugalisë, janë të gjitha pjesë e Rajonit Mesdhetar . Të shtatë vendet janë gjithashtu pjesë e eurozonës , dhe të gjitha përveç Qipros janë pjesë e Zonës Shengen .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi u krijua jozyrtarisht në 17 Dhjetor 2013 në Bruksel me iniciativën e Ministrave të Jashtëm të Qipros dhe Spanjës për të krijuar koordinim për çështje me interes të përbashkët brenda BE -së. [2]

U vendos që grupi të zhvillonte një takim vjetor në nivelin ministror. Takimi i parë do të zhvillohej në Greqi në 2014, gjatë presidencës Greke të Këshillit, por në vend të kësaj u zhvillua në 14 Prill në Alicante .

Takimi i dytë u zhvillua në shkurt 2015 në Paris. [3] Takimi i 3-të Ministror i Grupit Mesdhetar u zhvillua në Qipro në Shkurt të 2016 i cili u ndoq nga Sekretari i Përgjithshëm i Unionit për Mesdheun. Ministrat e Jashtëm diskutuan çështjet e sigurisë dhe stabilitetit në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme si dhe trajtimin e krizës së migrimit. [4] [5] [6]

Grupi mbajti Samitin e parë të vendeve të BE-së Jugore në 9 Shtator 2016 në Pallatin Zappeion në Athinë . [7] Pas samitit, Deklarata e Athinës u lëshua duke bërë thirrje për investime për të trajtuar papunësinë e të rinjve dhe për të mbështetur rritjen, si dhe një bashkëpunim më të fortë të BE mbi çështjet e sigurisë dhe migrimit. [8] [9] Samiti i ardhshëm është planifikuar të zhvillohet në Spanjë, në Pallatin Mbretëror të El Pardo . [10]

Takimi i shtatë u bë në 10 shtator 2020 në Porticcio, Korsikë dhe kishte të bënte me aktivitetet e njëanshme të Turqisë në Mesdheun lindor. [11]

Samitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Africa and the World: Navigating Shifting Geopolitics (në anglisht). The Mapungubwe Institute for Strategic Reflection (MISTRA). 2020. fq. 236.
 2. ^ "EuroMed 7: Η ταυτότητα και οι στόχοι της Συμμαχίας - Η Διακήρυξη του 2019 με φόντο τις τουρκικές προκλήσεις" (në anglisht). enikos.gr. 9 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "FM to attend Med Group ministerial meeting in Paris - ABNA-SE - The Association of the Balkan News Agencies – Southeast Europe" (në anglisht). Abnaorg.eu. 2015-02-19. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2016. Marrë më 2016-10-20.
 4. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-05-09. Marrë më 2016-09-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "Ministerial Meeting of the "Med Group": UfM Secretary General presents state of play and perspectives for regional integration in the Mediterranean - Union for the Mediterranean - UfM" (në anglisht). Ufmsecretariat.org. 2016-02-26. Marrë më 2016-10-20.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Cyprus - 3rd informal Ministerial Meeting of the "Med Group" - Joint Communiqué (25-26.02.16) - France-Diplomatie - Ministry of Foreign Affairs and International Development" (në anglisht). Diplomatie.gouv.fr. 2016-02-26. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2017. Marrë më 2016-10-20.
 7. ^ Kambas, Michele (2016-09-09). "EU Med nations hold summit on growth, EU paymasters question motive | Reuters" (në anglisht). Uk.reuters.com. Marrë më 2016-10-20.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ Dr. Michael Ivanovitch (2016-09-11). "Bratislava EU talkfest will ignore pain in Club Med economies" (në anglisht). Cnbc.com. Marrë më 2016-10-20.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ Kostaki, Irene (2016-09-11). "Club Med does Bratislava" (në anglisht). Neweurope.eu. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2019. Marrë më 2016-10-20.
 10. ^ "Spain to host southern EU leaders Brexit meeting" (në anglisht). EURACTIV. 30 mars 2017. Marrë më 17 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ "EU Med leaders threaten Turkey with sanctions for 'unilateral' actions in Mediterranean". seenews.com (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2020.