Jump to content

Guillaume Henri Dufour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Guillaume Henri Dufour
Portret i Dyfurit nga vajza e tij Anne Octavie L'Hardy Dufour (1818-1891), pas 1840
Lindur më(1787-09-15)15 shtator 1787
Konstanz, Perandoria e Shenjtë Romake (tani Gjermania)
Vdekur mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Gjeneva, Zvicër
Në aleancë meStampa:Country data First French Empire (1810–1815)
  Switzerland (1817–1875)
Shërbimi/degaForcat e Armatosura Franceze
Forcat e Armatosura të Zvicrës
Vite shërbimi1810–1875
GradaKapiten (Francë)
Gjeneral (Zvicër)
Në komandëUshtria zvicerane
Federal Office of Topography
Betejat/luftratLuftërat Napoleonike
Lufta e Sonderbundit
ÇmimetLégion d'Honneur
Punë të tjeraProfesor matematike, hartograf, pjesë e komitetit themelues të Kryqit të Kuq
Firma

Guillaume Henri Dufour ( shqiptimi frëngjisht: [ɡijom ɑ̃ʁi dyfuʁ] ; 15 shtator 1787 – 14 korrik 1875)(shqiptimi: Gijom Henri Dyfur) ishte një oficer ushtarak, inxhinier strukturor dhe topograf zviceran. Ai shërbeu nën Napoleon Bonapartin dhe mbajti detyrën e gjeneralit në Zvicër katër herë në karrierën e tij, së pari në 1847 kur udhëhoqi forcat e Konfederatës Zvicerane drejt fitores kundër Sonderbundit . Në 1864 Dyfur kryesoi Konventën e Parë të Gjenevës e cila themeloi Kryqin e Kuq Ndërkombëtar . Ai ishte themelues dhe president (1838-1865) i Zyrës Federale Zvicerane të Topografisë .

Dagerotipi i gjeneralit GH Dufour, shek. 1848
kartëmonedhë 20 franga (1956)