Jump to content

Guximtarët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guximtarët
Arkivi i filmit
Titulli shqip Guximtarët
Origjinali Guximtarët
Vendi i prodhimit Shqipëri
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Skenari Flamur Topi
Prodhuesi i filmit: ?
Aktorë kryesorë
  • Filmi "Guximtaret" prodhim i vitit 1970.
Regjisor : Gëzim Erebara, Skenari : Flamur Topi, Producent : Shqipëria e re, Muzika : Robert Radoja.
Interpretojnë : Artan Santo, Mevlan Shanaj, Tinka Kurti, Sandër Prosi, Demir Hyskja , Edmond Gozhdari, Agim Mujo, Zana Turku etj.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iliri po rritet si një fëmijë egoist dhe tepër i përkëdhelur. Shokët e tij të klasës e rrethojnë me dashuri dhe përkujdesje për interesa më të gjëra. Iliri niset me një grup alpinistësh të rinj në malet e Shqipërisë së Veriut. Më në fund ai e sheh jetën nga një tjetër këndvështrim.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]