Jump to content

Hafuz Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hafuz Pasha
vali (guvernator) i Üsküb (Shkup)[1]
Të dhëna vetjake
U lind më9 shkurt 1826
Maqedonia
Vdiq më14 maj 1904 (78 vjet)
Stamboll
Shërbimi ushtarak
Aleanca Perandoria Osmane
Gradagjeneral brigade

Hafuz Pasha (Maqedonisht: Хафуз-паша Hafuz-paša ose Hafus-paša; fl. 1826 - 1904) ishte një zyrtar osman shqiptar dhe vali (guvernator) i Üsküb (Shkup). Në vitet 1870, ai kishte gradën gjeneral brigade. Nën komandën e tij, trupat osmane dhe bashibazoukët shtypën Kryengritjen e Prillit më 1876 dhe Kryengritjen e Kumanovës më 1878.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai drejtoi një brigadë që shtypi Kryengritjen e Prillit e vitit 1876.[2] Nën komandën e tij, 212 nga 223 shtëpi në Rakovicë u dogjën, me 36 banorë të vrarë; 26 nga 125 shtëpi në Popintsa u dogjën, me 66 banorë të vrarë;[3] 60 nga 100 shtëpi në Bania u dogjën, me 13 banorë të vrarë; 80 nga 120 shtëpi, një kishë dhe shkolla në Meçkë u dogjën.[4]

Më 20 maj 1878 udhëhoqi brigadën që shtypi Kryengritjen e Kumanovës katërmujore.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shaban Sinani; H. Erkan Fıratlı; Tayfun Atmaca (2005). Fermanlar: "tarihi hoşgörüyle yazmak--" (në tatarisht). Arberia. fq. 225. ISBN 978-99927-915-5-4.
  2. ^ Konstantin Dimitrov Kosev (1976). The April 1876 Uprising (në anglisht). Sofia Press. fq. 37.
  3. ^ Nikola V. Mikhov (1915). Naselenieto na Turt͡s͡ii͡a͡ i Bŭlgarii͡a͡ pri͡e͡z XVIII i XIX vekovete: bibliografisko-statistichni izsli͡e͡dvanii͡a͡ (në maqedonisht). Tsarska pridvorna pechatnit͡sa.
  4. ^ Congressional Serial Set (në anglisht). U.S. Government Printing Office. 1877.
  5. ^ Institut za savremenu istoriju (2007). Gerila na Balkanu (në serbisht). Tokyo: Institute for Disarmament and Peace Studies. fq. 86.