Hal Mooney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hal Mooney, i lindur si Harold Mooney, (4 shkurt, 1911 - 23 mars, 1995) ishte një kompozitor amerikan.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hal Mooney u lind në Brooklyn, New York. Në moshë të re, Mooney ishte një pianist profesionit. Ai ndoqi shkollimet në Brooklyn dhe shkollën e drejtësisë në St. John. Pas studimit të muzikës në Universitetin e New York, me profesorin Orville Mayhood dhe më von me atë që e influencoj, Joseph Schillinger, ai u ftua të kompozitor i orkestrës të famshme Hal Kemp, së bashku me John Scott Trotter dhe Lou Busch.

Mooney pastaj shkoj në orkestrën Jimmy Dorsey, por shumë shpejt filloj Lufta e Dytë Botërore, dhe ai u thirr nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara.

Hollywood[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kthimit nga lufta, Mooney u bë një kompozitor i pavarur në Hollywood dhe filloj të bëj emër për veten e tij, duke u bashkëpunuar me vokalistë të njohur si Bing Crosby, Frank Sinatra, Judy Garland, Peggy Lee, Kay Starr, dhe Billy Eckstine.

Diskografia e pjeshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si kompozitor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Billy Eckstine

Me Helen Merrill

Me Nina Simone

Me Sarah Vaughan

Me Dinah Washington

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]