Hasan Labi bën dyfek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hasan Labi bën dyfek eshte nje kenge popullore polifonike qe u kendohet kryengritesve


Teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zylyftar Poda dergoi
 • Çdo kaza e lajmëroi
 • Hasan Labi, kur degjoi
 • Per Kolonjë u nis e shkoi
 • Hysen pasha kur degjoi
 • Treqind suvari dergoi
 • Treqind suvari me vrap
 • Hasan Labit t'i bëjë çark
 • Postenan, ne ate breg
 • Hasan Labi ben dyfek
 • Shtate dite e shtate net
 • Sa dridhej foshnja ne djep
 • Kajmekami, nje manof
 • Korçë dergoi per top
 • Se me dyfek s'ia del dot
 • -Del Hasan ! -S'kam per të dale
 • Hasan Labi s'del i gjallë
 • Pa e marre plumbin ne balle !
 • Hasan Labi trim i rrallë
 • Bn dyfek me pashallare
 • Nderoi deli Gusmarë
 • Vrau nente zabitllare
 • Nuk dihet se sa nizame
 • Ç'u dogj fshati tri mëhallë

Gusmar___Kurvelesh

Shpjegime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1) Hasan Labi : Nga fshati Gusmar i Kurveleshit.
 • I shkoi ne ndihme Zylyftar Podes ne luften kunder turqve ne Melesine 1831.
 • 2) Ne Kurvelesh kemi dy figura patriotike me mbiemrin ""Labi"", Hysen Labi ( Hysen Sejdiaj) , i thirrur nga Greket ""Deli Hyso"", nga fshati Rexhin i Kurveleshit (1814__1844), dhe Hasan Labin (Hasan Gjostoja) nga fshati Gusmare, per te cilin bejne fjale te dyja kenget.
 • Thone se Hasan Labi (Gjostoja) u rrethua nga koshallet osmane ne fshatin Kodras te Kolonjes.
 • Vellami i tij, Fehim Prodani, i paguar nga osmanet, i kerkoi Hasanit qe gjoja do behej dorzante per te por, ne te vertet ja kishte me hile.
 • Fehimi e qelloi me pushke, Hasani ju pergjigje flak per flake dhe mbeten te dy te vrare.
 • 3) Fehim Hasani (Prodani) nga Kolonja ..