Hekurudha Trans-Siberike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hekurudha Trans-Siberike

Hekurudha Trans-Siberike (TSR, Russian: Транссиби́рская магистра́ль, tr. Transsibirskaya magistral; IPA: [trənsʲsʲɪˈbʲirskəjə məgʲɪˈstralʲ]) është një rrjeti i hekurudhave që lidhë Moskën me Lindjen e Largët të Rusisë dhe Detin Japonez.[1] Me gjatësi prej 9,289 km (5,772 mi),[2] është linja hekurudhore më e gjatë në botë. Ekzistojnë degë lidhëse me Mongolinë, Kinën dhe Korenë Veriore. Ajo ka lidhur Moskën me Vladivostokun që nga viti 1916, dhe ende vazhdon të zgjerohet. 

U ndërtua nga viti 1897 në 1916 nën mbikëqyrjen e ministrave të qeverisë ruse të cilët u caktuan personalisht nga Cari Aleksandri III dhe nga djali i tij, Cari Nicholas II. Edhe para se të kryhej ajo tërhoqi udhëtues të cilët shkruan mbi aventurat e tyre.[3]

Rrugët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përgjithësi, sa më i vogël numri i trenave, më pak ndalesa ka dhe kështu udhëtimi kryhet më shpejt. Numri i trenave nuk bën ndonjë diferencë në kohëzgjatjen e kalimit të kufijve. 

Linja Trans-Siberike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenja për kilometrin 9,288 në fund të Hekurudhës Trans-Siberike në Vladivostok

Përdorimi i zakonshëm i linjës kryesore është si në vijim. Distanca dhe koha e udhëtimit janë në orare të trenit No.002M, Moscow-Vladivostok.[4]

 • Moscow, Yaroslavsky Rail Terminal (0 km, Moscow Time).
 • Vladimir (210 km (130 mi), MT)
 • Nizhny Novgorod (461 km (286 mi), 6 hours, MT) në Lumin Volga.
 • Kirov (917 km (570 mi), 13 orë, MT) në Lumin Vyatka.
 • Perm (1,397 km (868 mi), 20 orë, MT+2) në Lumin Kama
 • Kufijtë zyrtar në mes të Evropës dhe Azisë (1,777 km), të shënuar nga një obelisk i bardhë.
 • Yekaterinburg (1,816 km (1,128 mi), 1 ditë 2 orë, MT+2) në Malet Urale, që quhen ende me emrin e vjetër sovjetik Sverdlovsk në tabela.
 • Tyumen (2,104 km)
 • Omsk (2,676 km (1,663 mi), 1 ditë 14 orë, MT+3) në Lumin Irtysh 
 • Novosibirsk (3,303 km (2,052 mi), 1 ditë 22 orë, MT+3) Lumin Ob. Hekurudha Turk-Sib degëzohet këtu.
 • Krasnoyarsk (4,065 km (2,526 mi), 2 ditë 11 orë, MT+4) në Lumin Yenisei 
 • Taishet (4,483 km), junction with the Baikal-Amur Mainline
 • Irkutsk (5,153 km (3,202 mi), 3 days 4 hours, MT+5) near Lake Baikal's southern extremity
 • Ulan Ude (5,609 km (3,485 mi), 3 days 12 hours, MT+5) eastern shore of Lake Baikal
 • Kryqëzimi i linjës Trans-Mongoliane (5,622 km)
 • Chita (6,166 km (3,831 mi), 3 ditë 22 orë, MT+6)
 • Kryqëzimi me linjën Trans-Manchurian në Tarskaya (6,274 km)
 • Birobidzhan (8,312 km (5,165 mi), 5 ditë 13 orë), kryeqyteti i Rajonit Autonom Herbrej 
 • Khabarovsk (8,493 km (5,277 mi), 5 ditë 15 orë, MT+7) në Amur River
 • Ussuriysk (9,147 km), kryqëzimi me linjën Trans-Manchurian dhe dega e Koresë (e vendosur në Varanovsky, 13 km (8 miles) nga Ussuriysk)
 • Vladivostok (9,289 km (5,772 mi), 6 ditë 4 orë, MT+7), në Oqeanin Paqësor.

Shërbimet e Koresë Veriore nga Ussuriysk përmes:

 • Primorsk (9,257 km (5,752 mi), 6 ditë 14 orë, MT+7)
 • Khasan (9,407 km (5,845 mi), 6 ditë 19 orë, MT+7, kufi me Korenë Veriore)
 • Tumangang (9,412 km (5,848 mi), 7 ditë 10 orë, MT+6, pjesa e Koresë Veriore e kufirit)
 • Pyongyang (10,267 km (6,380 mi), 9 ditë 2 orë, MT+6)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lonely Planet Guide to the Trans-Siberian Railway" (PDF). Lonely Planet Publications. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 shtator 2012. Marrë më 14 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Trans-Siberian Railway – the second longest railway in the world". 31 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Meakin, Annette, A Ribbon of Iron (1901), reprinted in 1970 as part of the Russia Observed series (Arno Press/New York Times)(ISBN 0405303509).
 4. ^ "CIS railway timetable, route No. 002, Moscow-Vladivostok". Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2009. Marrë më 18 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)