Henrik Gjoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Henrik Gjoka ose Henrik.S.G (Tiranë, 1952) është një shkrimtar shqiptar, i përndjekur gjatë regjimit komunist, autor i disa romaneve, jeton në Francë.[1]

Mbas daljes nga burgu në vitin 1991, jeton e shkruan në Francë është shkrimtar i njohur si autori i romanit "Gjuetia e Pëllumbave" si emblemë e brezit të humbur të pas Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri. Henriku është fitues edhe i çmimit letrar "Petro Marko". Henrik Gjoka ka shkruar disa romane, me të cilët ka plotësuar të gjithë ciklin e gjatë e të tmerrshëm të sundimit diktatorial për 50 vjet në Shqipëri si romani "Metaformoza e një brezi të humbur", botuar në vitin 2007. Sipas Bujar Leskaj në shënimet e tij kjo vepër dhe shkrimtari Henrik S. G - Henrik Gjoka është i bindur që do marri vlerësimin që i takon, kur përkrahjes fisnike të botuesit të nderuar Gëzim Tafa do t′i bashkohen analizat serioze të kritikëve të shquar Sabri Hamiti, Adriatik Kallulli, Përparim Kabo apo Sadik Bejko si dhe thekson rëndësinë dokumentare dhe vlerën aktuale të riprurjes në kujtesën e gjithkujt të asaj pjese të historisë shqiptare, e përshkruar me realizëm dhe vërtetësi nga një bashkëvuajtes i ngjarjeve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hasani, Hasan (2003). L'Enciclopédie des écrivains Albanais 1501-2001 (në frëngjisht). Shtëpia Botuese Faik Konica. fq. 173. ISBN 9789951060349.