Jump to content

Herman Van Rompuy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy (Pronunciation-Herman_Van_Rompuy.ogg ˈɦɛɾmɑn vɑn ˈɾɔmpœy̆ ; i lindur më 31 tetor 1947Etterbeek) është një Flemish politikan Partia krishterët Democratisch Vlaams en (CD & V). Ai është që prej datës 30 dhjetor 2008 Kryeministri belg dhe Shefi i qeverisë .

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Rompuypresented në 1965 Sint-Jan Berchmans College në Bruksel e tij nga shkolla dhe u diplomua në Katholieke Universiteit Leuven 1968 në subjektin filozofi dhe 1971 në subjektin Biznes .

Ndërmjet 1973 dhe 1977 ai ishte nënkryetari i organizata rinore e Christelijke Volkspartij (CVP) në vitin 2001 për të CD & V, në 1978 dhe një anëtar i partisë zyrat e CVP. Pas 1972 në 1975 si një atasheut të Brendshme në belg Banka Kombëtare punoi, ai ishte atëherë konsulent në kabinetet e kryeministrit Leo Tindemans (1975-1978) dhe Ministri i Financave Gaston Geens (1978-1980). Nga 1980 në 1988 ai ishte drejtor i Centrum voor Politiek, Economische en Sociale Studiesand mësohen deri në 1987 në Shkollën e Antwerp, dhe nga 1982 për të theVlaamse Economische Hogeschool Brussel. Nga mesi i përkiste Van Rompuy vitet tetëdhjetë të lartë të partisë dhe ishte nga 1988 deri më 1993 Kryetar i CVP. Nga viti 1993 deri më 1999 ai ishte zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Buxhetit.

Ministror përfundoi karrierën e tij pas një humbje e rëndë të përkohshme zgjedhore të partisë së tij në qershor të vitit 1999 që të CVP në opozitës duhej të ikte. Që nga ai është anëtar i Dhoma e Deputetëve, presidenti i të cilit mbi 12 korrik 2007 u zgjodh. Në vitin 2004 ai u dha titulli i nderit "Ministri i Shtetit."

Pas dështimit të negociatave për të formuar një qeveri federale, sipas të cilës për të formuar një qeveri urdhëruar (formateur) Yves Leterme ishte Van Rompuy në gusht 2007 e mbretit Albert II për të gjetur një bazë të re për bisedimet e koalicionit (Explorateurs më poshtë). Herman Van Rompuy kamervoorzitter]. Pas dështimit të (ende në fund arriti në përfundimin) kalues pesë-partiake qeverisë në dhjetor 2008 Leterme, e Flemish Kristian Demokrate të Mbretit ExplorateursandWilfried Martens si kreu i ri i propozuar qeverisë Van Rompuy do të formojë qeverinë e re, dhe mbi 30 dhjetor 2008 nga Mbreti Albert II në Zyrën e Kryeministrit të betim.

Van Rompuy është i martuar dhe babai i katër fëmijëve. Vëllai i tij, Eric Van Rompuy është gjithashtu politikanë, ai merr CD & V në Flemish Parlamenti. Motra e tij, dhëmb Van Rompuy ndodh në 2009 European zgjedhjet për Komuniste PTB + për të van Rompuy.