Herpestoidea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Herpestoidea
Superfamilja Herpestoidea (nga lartë-poshtë) Hyaenidae, Eupleridae, Herpestidae.
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Infrarendi: Viverroidea
Mbifamilja: Herpestoidea
Familjet
Shiko tekstin
Sinonimet
Hyaenoidea

Herpestoidea janë një superfamilje e mishngrënësvegjitarëve që përfshijnë mongozët,[1] mishngrënësat e Madagaskarit[2] dhe hienat.

Herpestoidët, me përjashtim të hienave, ka një trup cilindrik dhe të zgjatur, që i lejon ata të kapin prenë e tyre dhe të futen në vrima të vogla.[1] Herpestoidët janë feliformë dhe ekspertët në gjuajtjen kafshëve më të mëdha se ato.[3]

Ata shtrihen përmes Euroazisë, Afrikës dhe ishullit të Madagaskarit.[3]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pema filogjenetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet filogjenetike të Herpestoidea janë treguar në kladogramin e mëposhtëm:[4][5]

 Herpestoidea 

Lophocyonidae

Hyaenidae (hienat)

Herpestidae (mongozët)

Eupleridae (eupleridët)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Wozencraft, W. C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D. E.; Reeder, D. M. (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (në anglisht) (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 562–571. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
  2. ^ Wozencraft, 2005, pp. 560–561
  3. ^ a b S. Smith. All about Herpestoidea (në anglisht). fq. 150-231. Retrieved 08.31.2018
  4. ^ Barycka, E. (2007). "Evolution and systematics of the feliform Carnivora". Mammalian Biology (në anglisht). 72 (5): 257–282. doi:10.1016/j.mambio.2006.10.011.
  5. ^ Morales, Jorge; Mayda, Serdar; Valenciano, Alberto; DeMiguel, Daniel; Kaya, Tanju (2019). "A new lophocyonid, Izmirictis cani gen. et sp. nov. (Carnivora: Mammalia), from the lower Miocene of Turkey". Journal of Systematic Palaeontology. Online edition. (në anglisht). doi:10.1080/14772019.2018.1529000.