Hetem Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hetem Ramadani (lindi rreth vitit 1952) është inxhinierë kosovarë dhe biznesmenë e ekstratimit shqiptarë i cili është president dhe themelues i Salbatring, një kompani i naftës bazuar në Lubjanë, Slloveni.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani lindi rreth vitit 1952.[1] Ai u trajuar si inxhinierë mekanikë.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani pretendoi se ai u shkarkuar prej shërbimit civil në Kosovë për shkak përkrahjes së tij për pavarësinë kosovare. Ai pastaj u largua në Slloveni, u ndiq nga policia sekrete e Sllobodan Millosheviqit sipas Financial Times,[3] dhe arriti duke mos ditur të flasë gjuhën. Në Slloveni, ai me gruan e tij, Hazbije Ramadani themeluan kompani tregtare ndërkombëtare të naftës Salbatring[1] e cila është e specializuar në tregtimin e derivateve financiare të lidhura me naftën.[2] Ai është presidenti[4] dhe gruaja e tij Hazbije është zv. presidentë.[1] Firma u emërua pas tri vajzave të para të çiftit.[5]

Më vitin 2008, Salbatring filloi shitjen direkte të naftës dhe derivateve të naftës kompanisë kroate INA. Të njëjtin vit, qarkullimi në Salbatring u rrit nga 60 milionë euro më 2007 në 611 milion euro, pavarësisht Salbatring që ka vetëm 14 punonjës. Ramadani u llogarit të jetë personi i shtatë më i pasur në Slloveni, me mjete të vlerësuara prej mbi 68 milion euro. Rezultatet në INA, megjithatë, ishin më pak të suksesshme, me firmën që përjetoi një humbje "katastrofike" prej rreth 1.5 miliardë kuna gjatë tre muajve të fundit të vitit 2008.[2] Ramadani u zhvendos në Dubai për rreth kësaj kohe.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani u martua me Hazbije Ramadanin në vitin 1981. Ata kishin katër fëmijë por u ndanë më 2008 dhe Hazbije u zhvendosë në Londër. Ramadani u zhvendos në Dubai në të njëjtën kohë. Martesa e tyre u shpërbë nga një gjykatë sllovene në vitin 2011. Në procedurat ligjore në Londër në nëntor të vitit 2015, Hazbije Ramadani argumentoi se burri i saj i mëparshëm mund të përballonte pagesën e mbështetjes së bashkëshortes, pasi mendonte se kishte asete prej së paku 48 milionë funtesh. Kërkesa u refuzua nga avokati i Hetem Ramadanit i cili argumentoi se çështja ishte zgjidhur tashmë në Slloveni.[1] Ramadani është martuar me këngëtaren shqiptare Inva Mula.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Tycoon claims ex wants 'second bite of the cherry' in £48m court battle", Paul Cheston, London Evening Standard, 2 November 2015, p. 24.
  2. ^ a b c From refugee to oil magnate. Marko Biočina, Nacional, No. 735, 15 dhjetor 2009. Retrieved 9 nëntor 2015.
  3. ^ Patriotism and profits in Kosovo. Financial Times, 18 shkurt 2008. Retrieved 9 nëntor 2015.
  4. ^ Home. Arkivuar 17 maj 2018 tek Wayback Machine Salbatring International. Retrieved 9 nëntor 2015.
  5. ^ History. Arkivuar 21 qershor 2018 tek Wayback Machine Salbatring International. Retrieved 9 nëntor 2015.